Borsa Yorumları

Altın, Son 5 Ayın En Düşük Seviyesini Gördü

August 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Son 5 Ayın En Düşük Seviyesini Gördü

Altın fiyatları, ABD dolarının son zamanlarda iyimser ekonomik verilerin FED’in politika sıkılaştırmasına devam edeceği beklentilerine ağırlık vermesinin ardından ivme kazanmasıyla, beş ayın en düşük seviyelerine geriledi.

Spot altın, 15 Mart’tan bu yana en düşük seviyesi olan 1.888,30 dolara geriledikten sonra, TSİ 11.45 itibarıyla ons başına 1.895 dolarda tutundu. ABD altın vadeli işlemleri 0,3% düşüşle 1.922 doları gördükten sonra 1.925 dolarda işlem gördü.

FED’in temmuz ayı toplantı tutanakları, “çoğu” politika yapıcının enflasyonla mücadeleye öncelik vermeye devam ettiğini gösterirken, “bazı katılımcılar” faiz oranlarını çok fazla yükseltmenin ekonomiye yönelik risklerinden endişeli olduğunu ortaya koydu.

City Index analisti Matt Simpson, “FOMC tutanakları ABD dolarının daha da güçlenerek altın üzerinde baskı oluşturduğunu görse de bugün spot altın fiyatları için geçici istikrar işaretleri var.” yorumunu yaptı. 

NAB Commodities Research’ün bir notunda da “Piyasa ABD faizlerine ilişkin yorumlara yanıt vermeye devam ettikçe altın fiyatında dalgalanma görmeye devam etmeyi bekliyoruz.” denildi.

NBA analistleri, altın fiyatlarının yükselmesi için 2024 yılında beklenen faiz indirimlerinin gerçekleşmesi gerektiğine inanıyor. 

Altın, Son 5 Ayın En Düşük Seviyesini Gördü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC