Altın Haberleri

Altın Son 3 Haftanın Zirvesini Aştı

December 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Son 3 Haftanın Zirvesini Aştı

Altın fiyatları, Fed’in gelecek yıl faizleri düşürerek sıkı para politikasını sonlandıracağı beklentilerinin yanı sıra Kızıldeniz’de süregelen jeopolitik gerilimlerle son üç haftanın en yüksek seviyelerinde işlem görüyor. 

Spot altın TSİ 17.00’de 2.063 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 1,11% artışla 2.074 dolara yükseldi. .

Öte yandan iç piyasada güçlü bir artış ivmesi yakalayan gram altının satış fiyatı 0,96% artışla 2.003 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı ise 1.995 lira oldu. 

Altın Son 3 Haftanın Zirvesini Aştı

OANDA Asya Pasifik piyasa analisti Kelvin Wong, “Fed’in mart ayında ilk faiz indirimine ilişkin artan beklentiler nedeniyle ABD reel getirileri aşağı yönlü seyrediyor ve bu şu anda altın fiyatları için olumlu bir katalizör. Ayrıca Kızıldeniz’deki sorunlar nedeniyle bazı güvenli liman alımları da geliyor.yorumunu yapıyor

Fed yetkilileri gelecek yıl ani faiz indirimi fikrine karşı çıkıyor ancak bu açıklamalar yatırımcıların duyarlılığını pek değiştirmedi. CME FedWatch aracına göre yatırımcılar şu an mart ayına kadar ABD’de faiz indirimi olasılığını 83% olarak fiyatlıyor. 

Altının performansına karşılık dolar endeksi beş ayın en düşük seviyesine yaklaşarak altını diğer döviz sahipleri için daha cazip hale getirirken, 10 yıllık Hazine tahvili getirisi de temmuz ayından bu yana en düşük seviyesine yakın seyrediyor.

Altın Son 3 Haftanın Zirvesini Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC