Borsa Yorumları

Altın, Son 3 Haftanın En Düşük Seviyesine Yakın

November 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Son 3 Haftanın En Düşük Seviyesine Yakın

Altın fiyatları, dolar endeksinin yüksek kalmaya devam etmesi ve yatırımcıların FED’in faiz görünümüne ilişkin ipucu sunacak ABD enflasyon verilerini beklemesiyle üç haftanın en düşük seviyesine yakın seyrediyor.

Spot altın TSİ 12.00’de 1.937 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları 0,15% yükselişle 1.941 dolardan işlem gördü.

Geçen hafta altın fiyatları, FED Başkanı Powell’ın şahin açıklamalarının faiz indirimi beklentilerini düşürmesiyle, bir aydan uzun bir süre ardından en kötü haftasını kaydederek 2,8% düşmüştü.

ABC Refinery Kurumsal Piyasalar Başkanı Nicholas Frappell, “İnsanlar bir bakıma enflasyon verilerinin FED’in duraklamasına ya da artış yapmasına izin verip vermeyeceğine odaklanmış durumda. Bu yüzden piyasaların bu verilerin biraz ilerisinde olduğunu düşünüyorum” dedi.

ANZ analistleri bir notta, “Jeopolitik risklerden kaynaklanan güvenli liman talebi ve merkez bankası alımları dışında, makroekonomik zemin altın için destekleyici bir hal alıyor. ABD’de parasal sıkılaştırma döngüsü sona yaklaşıyor ve Dolar Endeksi zirveye ulaştı. ABD 10 yıllık tahvil getirisinin ve doların ılımlı seyri, altının yatırım talebini destekleyecektir.” dedi

ABD Tüketici Enflasyonu (TÜFE) verisi Salı günü yayınlanacak. Piyasa beklentisi çekirdek TÜFE’nin ekim ayında aylık 0,3%, yıllık ise 4,1% artacağı yönünde. Beklenti altında gelecek olası enflasyon verisi FED’in güvercin tona geçmesini ve altın fiyatlarının yükselmesini sağlayabilir.

Altın, Son 3 Haftanın En Düşük Seviyesine Yakın

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters