Altın Yorumları

Altın, Son 2 Haftanın Zirvesinde

June 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Son 2 Haftanın Zirvesinde

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvili getirilerinin işgücü piyasasındaki soğuma işaretleriyle düşmesi ve Fed’in Eylül ayında faiz indirimine gitmesi ihtimalini güçlendirmesiyle son iki haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Spot altın, dün 1% yükselmesinin ardından 2.363 ile son 14 günün en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra TSİ 15.00’te 2.360 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,15% artışla 2.379 dolar oldu.

Öte yandan gram altın yükselişini korudu ve 2.447 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.446 lira oldu.

Altın, Son 2 Haftanın Zirvesinde

Kinesis Money analisti Carlo Alberto De Casa, “Altın, önümüzdeki birkaç ay içinde ABD ekonomisinde yavaşlama ve güvercin bir merkez bankası beklentileriyle destekleniyor. Başka bir büyük ralli görmüyorum çünkü yılın ilk bölümünde zaten bir ralli yaşadık. Yine de altının 2.300 doların üzerinde kalabilmesi inanılmaz bir şey.yorumunu yaptı. 

Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirileri, bu hafta işgücü piyasasının nihayet soğumaya başladığını ima eden verilerin ardından son iki ayın en düşük seviyesine yaklaştı. Piyasalar şimdi, daha fazla ipucu için yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verilerini bekliyor.

De Casa ayrıca, şu anda altını baskı altına alabilecek tek şeyin ABD’de enflasyonun yeniden yükselmesi olabileceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan piyasalar, Avrupa Merkez Bankası’nın neredeyse son beş yıldan sonra ilk kez faiz indirimine gitmesiyle de yükseliş eğilimindeydi. 

Altın, Son 2 Haftanın Zirvesinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC