Borsa Yorumları

Altın Son 2 Haftanın En Yüksek Seviyesini Gördü

September 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Son 2 Haftanın En Yüksek Seviyesini Gördü

Altın, FED’in günün ilerleyen saatlerinde başlayacak politika toplantısı öncesinde doların altı ayın zirvesinden gerilemesi ve piyasaların merkez bankasından gelecek yeni ekonomik tahminlere hazırlanmasıyla iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Spot altın TSİ 15.30’da 1.936 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları da 0,24% artışla 1.958 dolara yükseldi. 

Altın Son 2 Haftanın En Yüksek Seviyesini Gördü

Altının yanı sıra gümüş de 0,75% değer kazanarak 23,67 dolara ulaştı. 

Daha hızlı ekonomik büyüme, daha soğuk enflasyon ve dirençli bir istihdam piyasası, FED yetkililerinin faiz artırımı ihtimalini masada tutarken, yumuşak iniş beklentilerine yönelik artan inançları yansıtması muhtemel güncellenmiş tahminler için de zemin hazırladı.

Scorpion Minerals baş yatırım yetkilisi Michael Langford, “FED Başkanı Powell’ın konuşması, muhtemelen enflasyon risklerinin ortadan kalkmadığını ancak enflasyon için bekle ve gör modunda olduklarını vurgulayacak.” dedi. 

Capital Economics emtia ekonomisti Edward Gardner da “Yatırımcıların ekonomik belirsizlik ve yüksek enflasyon ortamından korunmak için altına olan taleplerinin bir miktar azalması nedeniyle altın fiyatının bu yıl düşme ihtimali var.” yorumunu yaptı. 

Altın Son 2 Haftanın En Yüksek Seviyesini Gördü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC