Borsa Yorumları

Altın, Son 2 Haftanın En Düşük Seviyesinde

November 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Son 2 Haftanın En Düşük Seviyesinde

Altın fiyatları, yatırımcıların bu hafta FED yetkililerinden gelecek açıklamaların faiz oranı ilişkin verecekleri ipuçlarına göre pozisyon almasıyla, artan dolar karşısında yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Spot altın TSİ 16.30’da 1.960 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları 1,21% düşüşle 1.964 dolardan işlem gördü. 

Altın, Son 2 Haftanın En Düşük Seviyesinde

Kinesis Money piyasa analisti Carlo Alberto De Casa, altın piyasasınının son günlerde görülen rallinin devam edebilmesi için FED’den daha fazla güvercin sinyali beklediğini söyledi. De Casa, fiyatların aşırı alım bölgesine düştükten sonra artık konsolide olduğunu da sözlerine ekledi. 

Hatırlarsan altın, Orta Doğu’daki çatışmaların güvenli liman talebini artırmasıyla ekim ayında 7%’den fazla değer kazandı.

Yatırımcılar bu hafta FED yetkililerinin yapacağı bir dizi açıklamayı beklerken, gözler yarın ve perşembe günü konuşma yapacak olan FED Başkanı Jerome Powell’da olacak.

CME FedWatch aracına göre, yatırımcılar FED’in aralık toplantısında faizleri sabit bırakma ihtimalini 90%, gelecek yıl haziran gibi erken bir tarihte faiz indirimine gitme ihtimalini ise yaklaşık 80% olarak fiyatlıyor.

Ancak Minneapolis FED Bankası Başkanı Neel Kashkari, merkez bankasının enflasyonu kontrol altına almak için önünde muhtemelen daha fazla iş olduğunu söyledi.

Altın, Son 2 Haftanın En Düşük Seviyesinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC