Altın Yorumları

Altın, Son 2 Haftanın En Düşük Seviyesinde

February 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Son 2 Haftanın En Düşük Seviyesinde

Altın fiyatları, piyasaların Fed’in bu yıl agresif faiz indirimlerine gideceği beklentilerini azaltmasıyla, yükselen dolar ve Hazine tahvili getirilerinin baskısıyla yaklaşık son iki haftanın en düşük seviyesine yakın seyretti.

Spot altın TSİ 13.00’te 2.024 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,11% düşüşle 2.040 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada da benzer bir görünüm izlendi. Gram altın dün hafif toparlandıktan sonra bugün 0,34% düşüşle 2.058 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı da 2.053 lira oldu.

Altın, Son 2 Haftanın En Düşük Seviyesinde

Kedia Commodities direktörü Ajay Kedia, Fed’in faiz indirimleri konusunda geri adım atması ve ABD’deki güçlü ekonomik verilerle birlikte, Ortadoğu’daki jeopolitik gerilimler dışında altını destekleyecek hiçbir şeyin kalmadığı yorumunu yapıyor.

İki Fed yetkilisi, merkez bankasının son dönemdeki güçlü ekonomik büyüme ve istihdam rakamlarından aşırı endişe duyulmasına gerek olmadığını belirterek, faiz oranlarını düşürme kararının zaman alabileceğini söyledi. Bu açıklamalar, Başkan Jerome Powell’ın faiz oranlarının ne zaman düşürüleceğini belirleme konusundaki temkinli yaklaşımını yineledi.

Dün açıklanan PMI verisi, geçen hafta piyasaların faiz indirimi beklentilerini yumuşatan ABD istihdam verisinin ardından, ABD hizmet sektörü büyümesinin ocak ayında toparlandığını gösterdi.

Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verileri ise ocak ayında 353 bin yeni iş yaratıldığını gösterdi. Bu rakam, 180 binlik beklentinin oldukça üzerinde geldi. 

Söz konusu güçlü veriler karşısında dolar endeksi dünden bu yana 104 seviyesini aşarak son iki ayın en yüksek seviyesinde işlem görürken, gösterge 10 yıllık Hazine tahvili getirileri ise 4%’ün üzerine çıktı. 

Altın, Son 2 Haftanın En Düşük Seviyesinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC