Borsa Yorumları

Altın, Son 1 Haftanın En Düşük Seviyelerinde Seyrediyor

Altın, Son 1 Haftanın En Düşük Seviyelerinde Seyrediyor
Google News Icon Takip Et

ABD’de faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalabileceği beklentisi ve Çin ekonomisine ilişkin endişelerin etkisiyle güçlenen dolara karşılık altın fiyatları son bir haftanın en düşük seviyelerine yakın seyretti.

Spot altın TSİ 15.45’te 1.925 dolara yakın seyrederken, ABD vadeli altın kontratları da 0,14 düşüşle 1.949 dolara indi. Altındaki düşüşe paralel olarak gümüş 0,91% düşüşle 23,65 dolara, bakır da 0,84% düşüşle 3,79 dolara indi. 

Capital Economics emtia ekonomisti Edward Gardner, “ABD’de resesyon korkuları, faaliyet verilerinde gördüğümüz esneklikle sürekli olarak geri itiliyor ve bu da ABD dolarına destek veriyor.” diyor.

Dolar altı ayın zirvesine yakın seyrederek yatırımcıların altın külçelere olan iştahını azaltıyor. 

FED Yetkilisi Christopher Waller dün yaptığı açıklamada, son ekonomik verilerin FED’e faiz oranlarını tekrar artırması gerekip gerekmediğini görmek için alan sağladığını söyledi.

CMC Markets analisti Michael Hewson, “Waller’ın yorumları, FED’in düşüncesinin değiştiğini ve çok fazla aksiyon almanın aşağı yönlü risklerinden endişe duyduklarını gösteriyor.” yorumunu yapıyor. 

CME FedWatch aracına göre, piyasalar FED’in 19-20 Eylül’deki toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyeceğinden neredeyse emindi ancak yine de 2024’ten önce faiz artırımına 42% ihtimal veriyordu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC