Borsa Yorumları

Altın Son 1 Ayın En Düşük Seviyesine Düştü

September 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Son 1 Ayın En Düşük Seviyesine Düştü

Piyasaların yükselen faiz oranı senaryosuna göre ayarlamalar yapmasıyla yükselen doların karşısında altın fiyatları, bir aydan uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Spot altın TSİ 13.30’da 1.896 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları da 0,33% düşüşle 1.913 dolardan işlem gördü. 

Altın Son 1 Ayın En Düşük Seviyesine Düştü

ABD’de faizlerin daha uzun süre yükseleceği beklentisiyle Hazine tahvili getirilerinin yüksek seyretmesinin ardından dolar, başlıca rakipleri karşısında son 10 ayın en yüksek seviyesinde güçlü bir duruş sergiledi.

Minneapolis FED Bankası Başkanı Neel Kashkari, dün yaptığı açıklamada FED’in enflasyonu yenmek için faiz oranlarını “anlamlı” bir şekilde artırma ihtimalinin 40% olduğunu söyledi.

Kashkari’nin açıklamalarının ardından IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, daha uzun süre daha yüksek faiz söyleminin sarı metalin güvenli liman konumunu geçersiz kılıyor gibi göründüğünü söyledi ve ekledi: 

FED’in son faiz artışını yapmayabileceğine ve gerekirse faiz indirimleri için daha fazla politika esnekliğine sahip olduğuna dair bir gerekçe sağlamak için, başta yaklaşan enflasyon ve istihdam raporu olmak üzere bir dizi verinin gelmesi gerekebilir.

FED’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksi cuma günü açıklanacak. Çalışma Bakanlığı, 6 Ekim’de aylık istihdam raporunu ve ardından 12 Ekim’de enflasyon verisini açıklayacak.

Altın Son 1 Ayın En Düşük Seviyesine Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC