Borsa Yorumları

Altın Sahnelere Geri Dönüyor – Goldman Sachs

November 28, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Sahnelere Geri Dönüyor – Goldman Sachs

Altın fiyatları, bu haftaki yoğun veri gündemi öncesinde Fed’in faiz artırımlarını tamamladığına dair beklentilerin etkisiyle son altı ayın zirvesine ulaştı.

Spot altın TSİ 15.30’da 2.015 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,15% artışla 2.015 dolardan işlem gördü. 

Altının ons başına yükselişinden destek bulan gram altının satış fiyatı TSİ 15.30’da 0,05% artışla 1,909 liraya yükselerek bir kez daha rekor tazelerken, alış fiyatı da 1.905 lira oldu. 

Altın Sahnelere Geri Dönüyor - Goldman Sachs

FXTM analisti Lukman Otunuga, “Altın, Fed’in 2024’te faiz oranlarını düşüreceğine dair beklentiler arttıkça, genel olarak zayıflayan dolar ve düşen Hazine tahvili getirilerinden destek almaya devam ediyor. Küresel finans piyasaları için yoğun geçecek bir haftanın öncesindeki tedbir duygusu da değerli metale destek veriyor. 2.000 dolar seviyesinin aşılması son derece zor bir direnç olduğu göz önüne alındığında, altın güçlü bir temel katalizör olmadan düşüşe geçebilir.” yorumunu yapıyor.

Öte yandan Goldman Sachs analistleri de metallerin 2024 görünümüne ilişkin bir notta altının “sahnelere geri döndüğünü” belirtiyor:

Altın fiyatlarındaki potansiyel yukarı yönlü hareket ABD faizleri ve dolardaki hareketlere yakından bağlı olacak ancak aynı zamanda Çin ve Hindistan’dan gelen güçlü tüketici talebinin devam etmesini ve merkez bankası alımlarının yukarı yönlü büyüme sürprizleri ve faiz indirimlerinin yeniden fiyatlandırılmasından kaynaklanan aşağı yönlü baskıları dengelemesini bekliyoruz.

Altın Sahnelere Geri Dönüyor - Goldman Sachs

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC1 & 2