Altın Haberleri

Altın Rallisi Devam Ediyor

December 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Rallisi Devam Ediyor

Altın fiyatları, Fed’in önümüzdeki yıl faiz indirimlerine başlayacağı gelişmeleriyle zayıflayan dolar ve Hazine tahvili getirileri karşısında yükselişini sürdürdü. 

Spot altın TSİ 15.30’da 2.062 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,24% artışla 2.074 dolara yükseldi. 

Öte yandan iç piyasada güçlü bir artış ivmesi yakalayan gram altının satış fiyatı 0,46% artışla 2.009 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı ise 2.003 lira oldu. 

Altın Rallisi Devam Ediyor

Kinesis Money analisti Carlo Alberto De Casa, “Altını destekleyen ana faktör hâlâ güvercin merkez bankaları ve önümüzdeki birkaç yıl içinde faiz oranlarının düşeceği beklentisi.yorumunu yapıyor

De Casa, jeopolitik gerilimlerin devam ettiğine işaret ederek, altının 2024 yılında 2.000 doların üzerinde kalma ihtimalinin yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

Düşük faiz oranları, ekonomik ve jeopolitik çalkantı dönemlerinde güvenli liman yatırımı olarak kabul edilen ve getirisi olmayan külçenin cazibesini artırdığı için Fed’in sıkı para politikası tutumundan vazgeçmesi altın fiyatlarını destekliyor. 

Ayıca cuma günü açıklanan veriler, ABD fiyatlarının kasım ayında üç buçuk yıldan uzun bir süredir ilk kez düştüğünü, enflasyonu daha da yavaşlattığını ve önümüzdeki mart ayında Fed’in faiz indirimi beklentilerini artırdığını gösterdi.

CME FedWatch aracına göre piyasalar şu anda Fed’in mart ayında faiz indirimine gitme ihtimalini 89% olarak fiyatlıyor.

Altın Rallisi Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC