Borsa Yorumları

Altın, Powell’ın Konuşması Öncesi Karışık Seyrediyor

October 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Powell’ın Konuşması Öncesi Karışık Seyrediyor

Altın fiyatları, Orta Doğu’da tırmanan kargaşanın güvenli liman varlığına olan talebi artırmasıyla yüksek seyretmeye devam ederken, yatırımcılar FED Başkanı Jerome Powell’ın günün ilerleyen saatlerinde yapacağı konuşmayı bekliyor

Spot altın TSİ 15.30’da 1.953 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 0,28% düşüşle 1.962 dolardan işlem gördü.

Altın, Powell’ın Konuşması Öncesi Karışık Seyrediyor

Tastylive’dan Ilya Spivak, “Altının yükselen getiriler ve toparlanan ABD doları karşısındaki direnci, özellikle son birkaç gündür jeopolitik zeminin bir kanıtı oldu.” diyor.

Siyasi ve finansal belirsizlik dönemlerinde genellikle güvenli bir değer deposu olarak kullanılan altın, 6 Ekim’de yedi ayın en düşük seviyesine inmesinden bu yana yaklaşık 8% yükseldi.

Piyasanın odağı, birkaç FED yetkilisinden gelen güvercin yorumların ardından faiz oranı patikası hakkında daha fazla ipucu için Powell’ın New York Ekonomi Kulübü’nde yapacağı konuşmada olacak.

Ekonomistlere göre FED, 1 Kasım’da faiz oranını sabit tutacak ve indirime gitmeden önce daha önce beklenenden daha uzun süre bekleyebilir.

Spivak, “FED bu noktada beklemede kalma konusunda rahat. Bence piyasalar için statüko aşağı yukarı böyle. Burada yeniden fiyatlanacak çok fazla şey olduğunu düşünmüyorum ve Powell’ın bu olguyla mücadele edeceğinden şüpheliyim.” diye ekliyor.

Altın, Powell’ın Konuşması Öncesi Karışık Seyrediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC