Altın Yorumları

Altın, Powell Desteğiyle Yükselişte

Altın, Powell Desteğiyle Yükselişte
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’deki ilk gününde faiz indirimleri savının güçlendiğine ilişkin açıklamalarından aldığı destekle artıda seyretti.

Spot altın, TSİ 15.15’te 2.378 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,73% artışla 2.385 dolara yükseldi.

İç piyasada ise külçedeki hareketlenmeyle gram altın da yükseldi ve 2.515 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.515 lira oldu.

Altın, Powell Desteğiyle Yükselişte

StoneX analisti Rhona O’Connell, “Powell’ın dün verdiği ifade, faiz indirimlerine en azından sarı ışık yakıyor gibi görünüyor.” dedi ve bunun da fiyatları desteklediğini söyledi.

Powell dün temkinli bir duruş sergileyerek enflasyondaki iyileşmeyi kabul etti ve daha gevşek para politikası için “daha fazla iyi verinin durumu güçlendireceğini” söyledi.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong da “Son dönemde zayıflayan ABD verileriyle birlikte, durum eylül ayında faiz indirimi etrafında şekillendi. Ancak Fed Başkanı hâlâ daha iyi veriler görmek isterken, politika yapıcıların faiz indirimlerine kapıyı açması için daha fazla güven sunmak için enflasyonda daha fazla ilerleme kaydedilmesi gerekecek.yorumunu yaptı.

Powell’ın dünkü açıklamalarının ardından CME Group’un FedWatch aracı, piyasaların şu anda eylül ayında faiz indirimi olasılığını 73% olarak fiyatladığını, aralık ayına kadar bir faiz indirimi daha beklediğini gösteriyor. 

Faiz politikası neden önemli dersen, getirisi olmayan külçenin cazibesi faiz oranları düştüğünde parlama eğiliminde, bu da altın fiyatlarına olumlu yansıyor.

Yatırımcılar ayrıca yarın Powell’ın Kongre’deki ikinci gününü ve enflasyon verilerini izleyecek. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC