Borsa Yorumları

Altın, Makro Veriler Öncesi Yatay Seyrediyor

October 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Makro Veriler Öncesi Yatay Seyrediyor

Altın fiyatları, geçen hafta beş ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yatırımcıların bir gözü ABD ekonomik verilerinde, diğer gözü ise Orta Doğu’daki belirsizlikteyken yatay seyretti. 

Spot altın TSİ 12.30’da 1.970 dolara düşerken, ABD vadeli altın kontratları 0,25% düşüşle 1.981 dolardan işlem gördü.

Altın, Makro Veriler Öncesi Yatay Seyrediyor

Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff, “Altında 2.000 dolar kısa vadede hâlâ masada, hatta Orta Doğu krizinde bir tırmanma olursa yeni bir rekor ihtimali yüksek.” yorumunu yapıyor.

Altın fiyatları, son iki haftada yaklaşık 9% yükselerek 20 Ekim’de son beş ayın en yüksek seviyesi olan 1.997,09 dolara ulaştı. Bu yükselişte, İsrail’in Hamas çatışmasının bölgede daha da yayılacağı endişesiyle güvenli liman girişleri etkili oldu.

Ancak XM’in kıdemli yatırım analisti Marios Hadjikyriacos, altının (bu hafta) aynı güçle yükselememesinin “piyasalar Orta Doğu’daki gerilimlerle yaşamayı öğrendikçe güvenli liman talebinin azalmaya başladığının” bir işareti olduğunu düşünüyor.

Yarın açıklanacak olan ABD üçüncü çeyrek GSYH verisi ile cuma günü gelmesi beklenen ve FED’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olarak da bilinen çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi, altın yatırımcılarının yakında takip edeceği gelişmeler olacak. 

Altın, Makro Veriler Öncesi Yatay Seyrediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC