Altın, Makro Baskılarla Ekside
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, dün ABD Hazine tahvili getirilerinin ve doların güçlenmesi karşısında düşerken, yatırımcılar Fed’in faiz oranı patikası hakkında daha fazla ipucu için Başkan Jerome Powell’ın yorumlarını bekliyor.

Spot altın, TSİ 15.30’da 2.321 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,34% düşüşle 2.330 dolara geriledi.

İç piyasada ise yarın gelecek olan enflasyon verileri öncesinde gram altın da ekside döndü ve 2.440 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.439 lira oldu.

Altın, Makro Baskılarla Ekside

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi dün son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bugün de süregelen artışın ana sebebinin Donald Trump’ın yeniden ABD başkanı olabileceği beklentileri olduğu yorumları yapılırken, bu durum getirisi olmayan külçe altını yatırımcılar için daha az cazip hale getirdi.

Altın, jeopolitik ve ekonomik belirsizlikten kaynaklanan güvenli liman talebinin yanı sıra önemli bir talep kategorisi olan merkez bankası alımlarının devam etmesiyle 20 Mayıs’ta ulaştığı ons başına 2.449,89 dolarlık rekor seviyeden bu yana 5% geriledi.

Ancak Saxo Bank hâlâ umudunu kaybetmiyor. 2024 yılı sonuna kadar altın ve gümüşün ons başına sırasıyla 2.500 dolar ve 35 dolara ulaşmasını bekleyen analistler bir notta, “Değerli metallere sahip olma nedeninde büyük bir değişiklik görmüyoruz ve ikinci yarıda ABD faiz indirimi beklentisinin 2022’den bu yana net satış yapan bir grup olan ETF yatırımcılarını geri davet etmesiyle, yıl sonunda daha yüksek fiyatlar öngörüyoruz.yorumunu yaptı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC