Altın Yorumları

Altın, Kâr Toplama Eğilimiyle Kırmızıda

May 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Kâr Toplama Eğilimiyle Kırmızıda

Altın fiyatları, bugün Fed yetkililerinden gelen açıklamalara temkinli bir havanın hâkim olmasının yanı sıra, yatırımcıların son yükselişlerin ardından kâr toplamaya başlamasıyla zemin kaybetti.

Spot altın, dün 2.449 dolarla yeni zirvesini gördükten sonra TSİ 16.45’te 2.428 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları da 0,17% düşüşle 2.434 dolara yükseldi. 

Öte yandan gram altın kazançlarını korudu ve 2.514 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.514 lira oldu.

Altın, Kâr Toplama Eğilimiyle Kırmızıda

StoneX analisti Rhona O’Connell “Altında yeni katılımcılar hâlihazırda piyasada aktif olduğu için bir noktada ivme kaybı kaçınılmazdı ancak daha fazla yatırımcının gelme ihtimali de var. Altının kilit rolü, finansal, jeopolitik ya da volatilite olsun, riski dengelemektir. Bu yeni bir şey değil ama piyasa duyarlılığı artık bunu da göz önüne alıyor.” yorumunu yapıyor.

Öte yandan jeopolitik cephede İran gündemde. Ülkenin Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi, pazar günü bir helikopter kazasında hayatını kaybetti ancak piyasalar bu olaya büyük bir tepki vermedi.

Jeopolitik olaylar ve düşük faizler, getirisi olmayan altını cazip bir yatırım haline getiriyor. Bu yüzden başta altın ve petrol gibi emtia piyasaları tarafından yakından takip ediliyor.

Makroekonomik tarafta açıklanan son veriler ABD’de enflasyonunun yeniden düşüş eğilimine girdiğini gösterirken, dün birçok Fed politika yapıcısı temkinli olmaya devam etti ve faiz oranlarını düşürmeye başlamadan önce fiyat baskılarının 2% hedef oranına tam olarak geri döndüğünden emin olmak istediklerini yineledi.

Altın, Kâr Toplama Eğilimiyle Kırmızıda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters