Altın Yorumları

Altın Kâr Alma Eğilimiyle Ekside

May 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Kâr Alma Eğilimiyle Ekside

Altın fiyatları, yatırımcıların son rallinin ardından kâr toplamaya girişmesi ve Fed’in faiz indirimi olasılığının azalmasının yarattığı baskıyla gerilerken, piyasa bu hafta içinde açıklanacak olan önemli enflasyon verilerini bekliyor.

Spot altın, TSİ 13.45’te 2.345 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,49% artışla 2.346 dolar oldu.

Öte yandan gram altın da kırmızıya döndü ve 0,12% düşüşle 2.426 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.426 lira oldu.

Altın Kâr Alma Eğilimiyle Ekside

Külçe altın, şu anda 2.348 dolar olan 21 günlük hareketli ortalamasının altına düştü ancak mayıs ayındaki 2,5%’lik kazançla art arda dördüncü ay büyüme yolunda ilerledi. Hatırlarsan spot altın, 20 Mayıs’ta 2.449,89 dolarla rekor seviyeye ulaşmıştı.

Bank of China International emtia piyasası strateji müdürü Amelia Xiao Fu, “Altın, gümüş ve platin grubu metaller, son dönemdeki rallilerin ardından kısa vadeli bir miktar kâr alımına maruz kalıyor.” yorumunu yaptı. 

Geçen hafta açıklanan Fed toplantı tutanakları, politika tepkisinin şimdilik gösterge politika faizini mevcut seviyesinde tutmayı içereceğini gösterdi ancak aynı zamanda olası ilave artış tartışmalarını da yansıttı.

CME FedWatch aracına göre yatırımcılar, şu anda kasım ayına kadar faiz indirimi olasılığını yaklaşık 64% olarak fiyatlıyor. Piyasaların gözü ise şimdi Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim harcamalarında.

Xiao Fu, “Yine de altın fiyatları muhtemelen düşüşlerde alım talebi ve merkez bankası çeşitlendirmesi ile oldukça desteklenmeye devam edecek.” diye ekledi.

Altın Kâr Alma Eğilimiyle Ekside

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC