Altın Yorumları

Altın, Kâr Alma Faaliyetleriyle Mayıs Zirvesinden Geriliyor

Altın, Kâr Alma Faaliyetleriyle Mayıs Zirvesinden Geriliyor
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, eylül ayında ABD’nin faiz oranlarını düşüreceğine dair bahislerin artmasıyla bir önceki seansta bir aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından, yatırımcıların kâr almaya başlamasıyla yeni haftaya kırmızıda başladı.

Spot altın, TSİ 15.00’te 2.377 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,60% düşüşle 2.383 dolara geriledi.

İç piyasada ise külçedeki düşüşe paralel gram altın da hafif düştü ve 2.496 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.496 lira oldu.

Altın, Kâr Alma Faaliyetleriyle Mayıs Zirvesinden Geriliyor

Geçtiğimiz hafta cuma günü açıklanan veriler, işsizlik oranının son 2 yılın en yüksek seviyesi olan 4,1%’e ulaştığını göstererek, ABD işgücü piyasasının yumuşadığına olduğuna işaret etti.

Capital analisti Kyle Rodda, “Bu sabah biraz kâr alımı görüyoruz çünkü cuma gecesi istihdam verilerinden sonra çok önemli bir ralli yaşadık.” diyor. 

Piyasalar bu hafta da Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’deki altı aylık ifadesine, bir dizi Fed yetkilisinin yorumlarına ve ABD enflasyon verilerine odaklanmış durumda.

City Index kıdemli analisti Matt Simpson, yumuşak bir ABD enflasyon verisi ve Powell’ın ifade verirken güvercin bir ton kullanmasının altının yeni zirveleri görmesi için ideal katalizörler olabileceği yorumunu yaptı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC