Altın Yorumları

Altın Haftaya Yatay Başladı

June 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Haftaya Yatay Başladı

Altın fiyatları, son enflasyon verisinin Fed’in 2024’te faiz indirimi için adım atabileceğini göstermesinin ardından, yatırımcıların ekonominin sağlığı hakkında ipuçları için bu hafta birden fazla ABD ekonomik verisini beklemesiyle yatay seyretti.

Spot altın, TSİ 15.15’te 2.326 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,09% artışla 2.347 dolar oldu.

Öte yandan gram altın artıda açıldı ve 0,25% artışla 2.427 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.427 lira oldu.

Altın Haftaya Yatay Başladı

UBS analisti Giovanni Staunovo, “Bu hafta ABD’de birçok önemli ekonomik veri açıklanırken, altın piyasası yatay hareket ediyor ve verilerin ABD ekonomisinin yumuşak inişini doğrulayıp doğrulamadığını izliyor.” diyor. 

Cuma günkü kişisel tüketim harcamaları (PCE) rakamlarının enflasyonun soğuma işaretleri göstermesinin ardından yatırımcılar, bu hafta çarşamba günkü ADP istihdam verisini ve cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verilerini bekliyor.

Staunovo, “ABD ekonomik verilerindeki yavaşlamanın Fed’in bu yıl içinde faiz oranlarını düşürmesine olanak sağlayacağını ve bunun altın fiyatlarını yükselteceğini düşünüyoruz.yorumunu yaptı. 

Cuma günü açıklanan veriler ABD’de enflasyonun nisan ayında istikrar kazandığını göstererek, eylül ayında faiz indirimine gidileceği yönündeki umutları artırdı. Verilerin ardından piyasalar şu anda eylül ayında faiz indirimi ihtimalini 54% olarak fiyatlıyor. Bu oran, PCE öncesinde 49% civarındaydı.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası’nın perşembe günü faiz oranlarını çeyrek puan düşürerek 3,75%’e çekmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor ve bu da bankayı bu döngüde faiz oranlarını düşüren ilk büyük merkez bankası yapabilir.

Altın Haftaya Yatay Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC