Altın Yorumları

Altın Haftaya Rekor Tazeleyerek Başladı

May 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Haftaya Rekor Tazeleyerek Başladı

Altın fiyatları, ABD’deki enflasyon eğiliminin yavaşlamasının Fed’in yakın zamanda faiz indirimine gidebileceği beklentilerini artırmasıyla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Spot altın, seans içinde 2.440 dolarla yeni zirvesini gördükten sonra TSİ 14.45’te 2.431 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları da 0,78% artışla 2.436 dolara yükseldi. 

Öte yandan gram altın da haftaya artıda başladı ve 2.521 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.521 lira oldu.

Altın Haftaya Rekor Tazeleyerek Başladı

Capital .com analisti Kyle Rodda, altın için ana itici gücün yumuşak dolar olduğunu belirterek, Fed’in yakında faiz oranlarını düşürmesinin beklenmesi temelinde duyarlılığın arttığı yorumunu yapıyor.

Dolar endeksi, haftaya ılımlı başladı ve dolar fiyatlı külçeyi diğer para birimlerini tutan alıcılar için daha cazip hale getirdi. 

Ayrıca geçen hafta açıklanan veriler enflasyonun düştüğüne dair sinyaller vererek yatırımcıların eylül ayına kadar ABD’de faiz indirimi ihtimalini 65% olarak fiyatlamalarına yol açtı.

Fed’in çarşamba günü yayımlanacak olan son politika toplantısının tutanakları ve bir dizi Fed konuşmacısının yorumları da bu hafta yatırımcıların radarında olacak.

Altın Haftaya Rekor Tazeleyerek Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC