Altın Yorumları

Altın Haftaya Artıda Başladı

May 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın Haftaya Artıda Başladı

Altın fiyatları, yatırımcıların bu hafta açıklanacak önemli bir enflasyon verisi öncesinde, önceki seansta görülen iki haftanın en düşük seviyesinden yükselişe geçti.

Spot altın, geçen hafta gördüğü 2.449 dolarlık rekorunun ardından TSİ 15.30’da 2.345 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları da 0,51% artışla 2.346 dola oldu.

Öte yandan gram altın artıda seyretti ve 2.425 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.426 lira oldu.

Altın Haftaya Artıda Başladı

City Index kıdemli analisti Matt Simpson, “Altının 2.280-2.300 dolar bölgesini yeniden test etmeden önce mevcut seviyelerden küçük bir sıçrama yapabileceğinden şüpheleniyorum ancak ABD verileri daha iyi performans göstermeye devam ederse kayıplar artabilir.” yorumunu yaptı. 

Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları endeksi bu cuma açıklanacak. Külçe altın enflasyondan korunma aracı olarak biliniyor ancak yüksek faiz oranları getirisi olmayan altın tutmanın fırsat maliyetini artırıyor. Bu yüzden enflasyon göstergeleri emtia piyasaları tarafından da yakından takip ediliyor.

Öte yandan Fed’in geçen hafta yayınlanan toplantı tutanakları, merkez bankasının 2% enflasyon hedefine giden yolun beklenenden daha uzun sürebileceğini gösterdi.

Böylece yatırımcıların bahisleri, Fed’in 2024 yılında faizleri birden fazla kez düşüreceğine dair artan şüpheciliğe işaret etti. CME’nin FedWatch aracına göre şu anda piyasalar, kasım ayına kadar faiz indirimi ihtimalini yaklaşık 63% olarak fiyatlıyor. 

Altın Haftaya Artıda Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC