Borsa Yorumları

Altın, Haftalık Kazanç Yolunda İlerliyor

Altın, Haftalık Kazanç Yolunda İlerliyor
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, Fed’in borçlanma maliyetlerinin gelecek yıl düşebileceği açıklamalarıyla zayıflayan dolar ve ABD Hazine tahvili getirilerinin aksine yükselişini sürdürüyor. 

Spot altın TSİ 16.00’da 2.042 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,64% artışla 2.057 dolara yükseldi. 

Öte yandan iç piyasada hafif toparlanan gram altının satış fiyatı 0,05% artışla 1.969 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı ise 1.960 lira oldu. 

Altın, Haftalık Kazanç Yolunda İlerliyor

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, “Aralık ayının başındaki erken yükseliş göz önüne alındığında, yatırımcılar muhtemelen başka bir ralliyi kaçırmamak için altına hücum edecektir. 2024’te yeni bir rekor kesinlikle elde edilebilir.yorumunu yapıyor

Fed Başkanı Jerome Powell, çarşamba günü yaptığı açıklamada para politikasındaki sıkılaştırmanın büyük olasılıkla sona erdiğini ve borçlanma maliyetlerindeki kesintilerin “görünür hale geldiğini” söyledi. Öyle ki 19 politika yapıcıdan 17’si de bu görüşü onayladı.

CME FedWatch aracına göre, piyasalar öart ayında faiz indirimi olasılığını yaklaşık 75% olarak fiyatlıyor.

Commerzbank da bu görünüme paralel olarak bir notunda, yaklaşan faiz indirimlerinin altının lehine olduğunu söyleyerek fiyatların gelecek yılın ikinci yarısında 2.150 dolar olmasını beklediğini belirtti.  

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC