Borsa Yorumları

Altın, Güçlü Makro Verilerle 3 Haftanın En Düşük Seviyesinde

August 3, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Altın, Güçlü Makro Verilerle 3 Haftanın En Düşük Seviyesinde

Altın fiyatları, güçlü istihdam verilerinin ekonominin resesyondan kaçınabileceği umutlarını beslemesiyle, son üç haftanın en düşük seviyelerine yakın seyretti. 

Spot altın ons başına 1.936,65 dolar ile 11 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesini gördü. ABD vadeli altın kontratları da TSİ 16:25’te 0,44% düşüşle 1.966 dolara geriledi.

ACY Securities baş ekonomisti Clifford Bennett, “Bu bir alım fırsatı ancak özellikle tahvil getirilerinin tırmanmaya devam etmesi beklentisine paralel olarak, kısa vadeli bir dalgalanma daha yaşanması mümkün.” yorumunu yapıyor. 

Çarşamba günü açıklanan ve ABD özel sektör istihdamının geçen ay beklentilerin üzerinde arttığını gösteren veriler, altının yanı sıra doları da etkiledi. ABD dolar endeksi, dört haftanın zirvesine yükseldi ve 10 yıllık Hazine tahvil getirileri kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Bennett ayrıca, güçlenen doların fiyatlar üzerinde baskı oluşturduğunu da ekledi.

Altın, Güçlü Makro Verilerle 3 Haftanın En Düşük Seviyesinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC