Borsa Yorumları

Altın, Güçlü Dolar ve Tahviller Karşısında Düştü

Ekim 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Güçlü Dolar ve Tahviller Karşısında Düştü

Altın fiyatları, FED’in faiz oranlarına bakışını etkileyebilecek ABD ekonomik verileri öncesinde dolar ve tahvil getirilerinin yükselmesiyle geriledi.

Spot altın TSİ 14.50’de 1.971 dolara düşerken, ABD vadeli altın kontratları 0,73% düşüşle 1.973 dolardan işlem gördü.

Altın, Güçlü Dolar ve Tahviller Karşısında Düştü

Kinesis Money analisti Carlo Alberto De Casa “Altın destekleyici bir modda kalmaya devam ediyor. Altın yeni bir piyasa itici gücü bekliyor. 1.950 doların altına inilmesi, potansiyel hedef bölgesi 1.900-1.920 dolar olan yeni bir düşüş için alan açacaktır. Ancak merkez bankalarından şahin bir sinyal gelmediği sürece altının düşmesi için bir neden göremiyorum.” yorumunu yapıyor. 

Külçe altın son iki haftada yaklaşık 9% değer kazanarak 20 Ekim’de son beş ayın en yüksek seviyesi olan 1.997,09 dolara ulaştı. Bu artışta Orta Doğu’da artan huzursuzluk nedeniyle güvenli liman talebi etkili oldu.

Yatırımcılar şimdi FED’in para politikalarına ilişkin daha fazla ipucu için perşembe günü açıklanacak ABD üçüncü çeyrek GSYH rakamlarını ve cuma günü açıklanacak çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisini bekliyor. FED’in gelecek haftaki politika toplantısında faiz oranlarını sabit bırakması bekleniyor.

Altının yanı sıra spot gümüş 0,4% düşüşle ons başına 22,89 dolara, platin 1,3% düşüşle 885,10 dolara gerilerken, paladyum 0,3% değer kazanarak 1.121 dolara yükseldi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti