Altın Yorumları

Altın, Güçlü Dolar Karşısında Geriledi

May 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Güçlü Dolar Karşısında Geriledi

Altın fiyatları, Fed’in faiz oranı hamlesine ışık tutabilecek önemli enflasyon verisi öncesi dolardaki güçlenmeye kıyasla kırmızıda seyretti.

Spot altın, TSİ 13.30’da 2.331 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,52% düşüşle 2.329 dolar oldu.

Öte yandan gram altın yeşile döndü ve 0,15% artışla 2.425 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.424 lira oldu.

Altın, Güçlü Dolar Karşısında Geriledi

ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, yatırımcıların Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tuttuğu bir senaryoya giderek daha eğilimli bir duruş sergilediğini, getirisi olmayan değerli metali tutmanın fırsat maliyetlerini artırdığını ve güçlü bir fiyat direnci yarattığını söyledi.

Fed yetkililerinin şahin söylemleri, son dönemlerde piyasaların merkez bankasının faiz indirimlerine ilişkin beklentilerine ket vurdu. CME FedWatch aracına göre, yatırımcılar eylül ayına kadar 48% oranında bir faiz indirimi ihtimali görüyor.

Revize edilmiş ABD ekonomik büyüme rakamları ve haftalık işsizlik başvuruları verileri bugün açıklanacak, ardından yarın Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksi gelecek.

Evangelista, “Altın fiyatları, jeopolitik istikrarsızlık ve ekonomik belirsizliğin yanı sıra büyük devlet alımlarından kaynaklanan güçlü güvenli liman talebinden faydalandı. Bunların devam etmesi muhtemel.” yorumunu yaptı. 

Altın, Güçlü Dolar Karşısında Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC