Borsa Yorumları

Altın, Gerileyen Dolar Karşısında Yükseldi

Ağustos 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Gerileyen Dolar Karşısında Yükseldi

Altın fiyatları, dolar ve tahvil getirilerindeki gerilemenin yardımıyla yükseldi. Öte yandan yatırımcılar, faiz oranı görünümüne ilişkin daha fazla ipucu için bu hafta açıklanacak bir dizi ABD ekonomik verisini bekliyor.

Spot altın fiyatları, TSİ 11.40’da 1.923,09 dolardan işlem görürken, ABD altın vadeli kontratları da 0,18% artışla 1.950,30 dolara yükseldi. 

Ping An Securities analistleri, ABD’nin geçen hafta zayıf ağustos imalat PMI verilerini açıklamasının ardından güvenli liman varlığına olan talebin güçlendiğini düşünüyor.

Altın, Gerileyen Dolar Karşısında Yükseldi

Bununla birlikte, ABD’de işsizlik başvurularının 19 Ağustos’ta sona eren haftada beklenenden daha fazla düşmesi ve ABD istihdam piyasasının sıkılaşmaya devam edebileceğini göstermesi nedeniyle değerli metal baskı altında kalabilir.

TD Securities’den Bart Melek de “Güçlü istihdam ve ücret rakamları, ücretler ve potansiyel enflasyon üzerinde devam eden stres anlamına geliyor, bu da FED’in faiz oranlarını uzun bir süre yüksek seviyelerde tutma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına geliyor.” diyor.

Melek ayrıca “Veriler çok güçlü kalırsa altın 1.900 dolara doğru gerileyebilir, hatta bence altının 1.840 dolara gerilemesi de olasılıkların dışında değil.” uyarısını yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal, CNBC