Altın Yorumları

Altın Fiyatları Yükselecek mi? JPMorgan Rekor Tahminini Açıkladı!

July 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Fiyatları Yükselecek mi? JPMorgan Rekor Tahminini Açıkladı!

Altın fiyatları yükselişe geçecek mi? Yatırımcılar bu sorunun yanıtını ararken JPMorgan, altın fiyatları için rekor bir tahminde bulundu ve fiyatların bu yıl sonunda 2.000 doların üzerine çıkacağını öngördü. Tahminlerine göre, 2024’te faizlerin düşürülmesiyle birlikte altın fiyatları rekor seviyelere yükselebilir.

ABD’de Düşen Reel Getiriler Altını Etkiliyor 📉

JPMorgan’ın Küresel Emtia Araştırma İcra Direktörü Greg Shearer, ABD’de düşen reel getirilerin altın fiyatları üzerinde önemli bir etkisi olacağını belirtti. Özellikle FED’in gelecek yılın ikinci çeyreğinde uygulamaya başlaması beklenen faiz indirimleri, değerli metal için “kayda değer bir itici güç” olacak.

Altın Fiyatları Yükselecek mi? JPMorgan Rekor Tahminini Açıkladı!

Altın Fiyatları Son 12 Ayda 15% Arttı 📈

Geçtiğimiz 12 ay içerisinde altın fiyatları, ABD’de faiz artış döngüsünün sonuna yaklaşılması, merkez bankalarının altın alımları ve güvenli liman talepleri nedeniyle 15% arttı. Mayıs ayının başlarında, altın fiyatları 2020’de ulaştığı 2.075 dolarlık rekor seviyeye yaklaştı.

2024’te Altın Onsu için Hedef: 2.175 Dolar 💰

JPMorgan, ABD’de bir resesyon olacağına dair beklentilerin artması üzerine, 2024’ün son çeyreğinde altının onsu için hedef fiyatını 2.175 dolar olarak belirledi.

Para Yöneticileri, Altın Vadeli İşlemlerini Artırdı 📊

Greg Shearer, para yöneticilerinin altın vadeli işlemlerindeki net uzun pozisyonlarının bu yıl arttığını belirtti. Ancak işlemlerin hâlâ çok yoğun olmadığına dikkat çekti. 

Altın Fiyatları Yükselecek mi? JPMorgan Rekor Tahminini Açıkladı!

Jeopolitik Riskler Altını Cazip Kılıyor 🌍

Merkez bankalarının altın alımları ve jeopolitik risklerin artması, altının hükümetler için daha cazip hale gelmesine neden oluyor. Shearer, hükümetlerin altını satın alma ve para birimleri dışında varlıklarını çeşitlendirme konusunda hevesli olduklarını belirtti.

Altın Fiyatları Yükselecek mi? JPMorgan Rekor Tahminini Açıkladı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: JPMorgan