Borsa Yorumları

Altın, FED’in Güvercin Yorumlarıyla Artıda Tutunuyor

October 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, FED’in Güvercin Yorumlarıyla Artıda Tutunuyor

Altın fiyatları, bazı FED yetkililerinin Hazine tahvili getirilerindeki son yükselişin daha fazla faiz artırımını daha az gerekli bir konuma taşıdığı açıklamalarının ardından doların düşmesiyle yükselmeye devam etti.

Spot altın TSİ 16.00’da 1.871 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 0,46% artışla 1.883 dolardan işlem gördü.

Altın, FED’in Güvercin Yorumlarıyla Artıda Tutunuyor

Dolar, geçen hafta 2007’nin en yüksek seviyelerinden gerileyen ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüşü takip ederek, döviz sepeti karşısında yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesine düştü.

OANDA Asya Pasifik kıdemli piyasa analisti Kelvin Wong, “FED yetkilileri arasındaki tartışma, ilk faiz indirimi devreye girmeden önce fon oranının bu terminal seviyesinin ne kadar süre korunacağıdır.” diyor.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari dün yaptığı açıklamada, uzun vadeli Hazine getirilerindeki son yükselişin FED’in faiz oranlarını normalde olduğu kadar artırmasına gerek olmadığı anlamına gelmesinin “mümkün” olduğunu söylerken, Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic de daha fazla faiz artırımı görmediğini belirtti

Wong, “Jeopolitik risk primi faktörü arka planda kalmaya devam etse de dikkatler yarın açıklanacak olan önemli ABD enflasyon verilerine çevrilmiş durumda.” diye ekledi.

Altın, FED’in Güvercin Yorumlarıyla Artıda Tutunuyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC