Borsa Yorumları

Altın, FED’den Aldığı Destekle Yükseliyor

November 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, FED’den Aldığı Destekle Yükseliyor

Altın fiyatları, FED’in faiz oranlarını sabit bırakması ve yatırımcıların merkez bankasının faiz artırma politikasının sona yaklaştığı beklentilerinin güçlenmesiyle yükseldi. Külçedeki bu artışı, zayıf dolar ve Hazine tahvili getirileri de destekledi. 

Spot altın TSİ 16.00’da 1.990 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 0,51% artışla 1.997 dolardan işlem gördü. 

Altın, FED’den Aldığı Destekle Yükseliyor

Politika yapıcıların finansal koşulların enflasyonu kontrol etmek için yeterince sıkı olup olmadığını belirlemekte zorlandığı bir noktada FED, dün beklentilere paralel olarak faiz oranlarını sabit bıraktı.

Dolar endeksi 0,5% düşerken, ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirileri ise iki haftadan uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Tastylive’dan Ilya Spivak, “FED’in faiz artırımlarının sona erdiğinin sinyalini verdiği fikri etrafında biraz destek sağlandığını düşünüyorum. Altın için, Orta Doğu’daki olaylar nedeniyle çok önemli bir jeopolitik risk primi de var. Bence altın, en azından tahvil getirilerinin muhtemelen bu noktada bir tür zirveye ulaşması ihtimaliyle giderek daha da desteklenecek.” yorumunu yapıyor.

Siyasi ve finansal belirsizlik dönemlerinde güvenli bir yatırım aracı olarak kullanılan altın, Orta Doğu’da artan huzursuzluk ortamında yatırımcıların külçe altına yönelmesiyle geçen hafta ons başına 2.000 dolar seviyesinin üzerine çıkmıştı.

Altın, FED’den Aldığı Destekle Yükseliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC