Borsa Yorumları

Altın, Fed Umutlarıyla Hız Kazanıyor

Aralık 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Fed Umutlarıyla Hız Kazanıyor

Altın fiyatları, Hazine tahvili getirilerindeki düşüşün etkisiyle yükselmeye başladı. Ancak Fed’in faiz kararı ve politika görünümü öncesinde dolar yükselirken külçe altın hâlâ üç haftadan uzun bir sürenin en düşük seviyesine yakın seyretti.

Spot altın TSİ 15.00’te 1.982 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,25% artışla 1.998 dolara yükseldi. 

Bu görünüme paralel, gram altının satış fiyatı da bugün artıda seyretmeye devam ederek 0,18% artışla 1.932 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı ise 1.928 lira oldu. 

Altın, Fed Umutlarıyla Hız Kazanıyor

Kinesis Money piyasa analisti Carlo Alberto De Casa, “Altın, getiri piyasasında olanlarla yeniden fiyatlanıyor çünkü yatırımcılar, Fed’in 2024’ün ilk yarısında faizleri hızlı bir şekilde düşüreceğinden son derece emindi ama şimdi piyasa bu konuda endişeli.yorumunu yapıyor

Fed’in faiz belirleme politikası komitesi politika açıklamasını ve faiz kararını açıklayacak, ardından da Başkan Jerome Powell basın toplantısı düzenleyecek. Yatırımcılar, Powell’ın 2024’ün ilk yarısında faiz indirimi beklentileri arasında Fed’in para politikası görünümünü belirleyebilecek yorumlarını izleyecekler.

De Casa, “Fed’in faizler konusunda sabit kalmasını bekliyorum. Eğer bir değişim olacaksa bu büyük olasılıkla 2024’ün ikinci ve üçüncü çeyreğinde olacak.” diye ekledi.

CME FedWatch aracına göre piyasalar, Fed’in faiz oranlarını değiştirmeyerek 5,25%-5,50% aralığında bırakması ve mayıs ayında faiz indirimi ihtimalini yaklaşık 75% olarak fiyatlıyor. 

Piyasa katılımcıları ayrıca yarın Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın politika toplantılarını izleyecek. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC