Altın Yorumları

Altın Faiz İndirimi Umutlarına Tutunuyor

Altın Faiz İndirimi Umutlarına Tutunuyor
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, Fed’in haziran ayında yılın ilk faiz indirimine gidebileceği bahislerini güçlendiren ılımlı ekonomik verilerinin ardından, son iki ayın zirve seviyesine yakın seyretti. 

Spot altın TSİ 15.00’te 2.082 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,21% düşüşle 2.091 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan şubat ayı enflasyon verilerinin takip edildiği iç piyasada oldukça güçlü seyreden gram altın 2,66% artışla 2.183 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.178 lira oldu.

Altın Faiz İndirimi Umutlarına Tutunuyor

Altın kontratları, 28 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştığı cuma günü görülen seviye olan ons başına 2.088,19 dolara yakın işlem görmeye devam ediyor. Külçe altın ise aralık ayı başında 2.135,40 dolarla rekor kırmıştı.

UBS analisti Giovanni Staunovo, “Geçen hafta beklenenden daha zayıf gelen veriler, ABD reel faiz oranlarını aşağı çekti ve bu da altın fiyatlarındaki son rallinin itici gücü oldu.”  yorumunu yapıyor.

Altın fiyatları geçen hafta boyunca yaklaşık 50 dolar yükselirken, ABD’de hayal kırıklığı yaratan imalat verileri ve inşaat harcamaları rakamlarının yanı sıra, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesine paralel fiyat baskılarındaki azalma da altına ivme kazandırdı.

Staunovo, “Bu fiyat rallisi, muhtemelen kısa vadeli yatırımcıların Fed’in faizleri yakında indirmesine izin vereceği ve zayıf altın ETF’i talebini dengeleyeceği beklentisiyle altın satın almasından kaynaklandı.” diye ekledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC