Altın Haberleri

Altın Faiz İndirimi Umuduna Tutunmaya Çalışıyor

December 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Faiz İndirimi Umuduna Tutunmaya Çalışıyor

Altın fiyatları, Fed’in gelecek yıl faizleri düşürebileceği beklentisine dört elle sarılmış durumda. Önümüzdeki günlerde açıklanacak çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi öncesi 2.000 doların üzerinde tutunuyor. 

Spot altın TSİ 15.30’da 2.035 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,26% düşüşle 2.046 dolara geriledi.

Öte yandan iç piyasada düşüşünü sürdüren gram altının satış fiyatı 0,05% düşüşle 1.976 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı ise 1.970 lira oldu. 

Altın Faiz İndirimi Umuduna Tutunmaya Çalışıyor

Geçen ay Fed’in parasal sıkılaşma kampanyasının sona yaklaştığı ve faiz indirimlerinin 2024’te masada olabileceğine ilişkin açıklamaları yatırımcılar tarafından coşkuyla kutlanmıştı. 

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise dün Fed’in faizleri indirme konusunda “acele etmeyeceğini” söyledi. 

City Index analisti Matt Simpson, “Fed faiz indirimleri konusunda geri adım atıyor ve eğer PCE rakamlarında bir zayıflama görmezsek mart ayında faiz indirimi bekleyenler bir hayal kırıklığına uğrayabilir ve bu da altının yukarı yönlü potansiyeline ket vurabilir.yorumunu yapıyor

CME FedWatch aracına göre piyasalar şu an merkez bankasının mart ayında faizleri düşürmesini 75% olarak fiyatlıyor. 

Simpson, “Altın kesinlikle 2024’te yeni bir zirve görebilir. Ama buradaki asıl soru, geçen yıllar boyunca 2.075 doların üzerinde tutunamadığı göz önüne alındığında söz konusu rekor seviyeleri koruyup koruyamacağı olacak.” diye ekliyor. 

Altın Faiz İndirimi Umuduna Tutunmaya Çalışıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC