Borsa Yorumları

Altın Enflasyon Verisi Öncesi Ekside

Altın Enflasyon Verisi Öncesi Ekside
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, FED’in faiz politikası için ipuçları arayan yatırımcıların bugün açıklanacak olan enflasyon verisi öncesinde temkinli davranmasıyla hafif ekside seyrediyor.

Spot altın TSİ 16.00’da 1.945 dolara gerilerken, ABD vadeli altın kontratları 0,07% düşüşle 1.948 dolardan işlem gördü. 

Altın Enflasyon Verisi Öncesi Ekside

FXTM kıdemli araştırma analisti Lukman Otunuga, “Altın, önemli ABD enflasyon verisi öncesinde beklemede görünüyor. Enflasyonist baskıların soğuduğuna dair daha fazla kanıt, FED’in faiz artırımlarıyla işinin bittiği argümanını güçlendirebilir. Altın boğaları (artış beklentisi) 1.968 dolar direncini gözlüyor.” diyor ve ekliyor:

Ancak enflasyon tahminlerin üzerinde çıkarsa bu, FED’in 2024’ün başlarında faizleri artıracağı yönündeki spekülasyonları artırabilir ve sonuç olarak altın üzerinde baskı yaratabilir.

Reuters anketine katılan ekonomistler, ABD’de eylül ayında 3,7% olan manşet enflasyonun ekim ayında 3,3%’e gerileyeceğini ve gıda ile enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyonun ise 4,1%’de sabit kalacağını tahmin ediyor.

FED Başkanı Jerome Powell geçen hafta yaptığı açıklamada bankanın faiz oranlarının enflasyonu kontrol altına alacak kadar yüksek olduğundan emin olmadığını söylemişti.

CME FedWatch aracına göre piyasa, FED’in aralık ayında faiz oranlarını sabit bırakmasına 86% ihtimal veriyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC