Altın Yorumları

Altın, Enflasyon Sonrası Ne Durumda?

Mart 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Enflasyon Sonrası Ne Durumda?

Altın fiyatları, ABD’de Fed’in faiz kararına ilişkin ipuçları vermesi açısından en önemli verilerden biri olan enflasyon rakamlarının ardından kırmızıda seyrediyor.

Spot altın TSİ 16.00’da 2.166 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,43% düşüşle 2.179 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada da hafif gerileyen gram altın 0,81% düşüşle 2.416 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.400 lira oldu.

Altın, Enflasyon Sonrası Ne Durumda?

Bugün açıklanan ABD enflasyon verisi (TÜFE), tüketici fiyatlarının şubatta aylık bazda beklentilere paralel olarak 0,4% artarken, yıllık bazda 3,1% yükseldiğini gösterdi.

Reuters’ın son anketine katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğuna göre, enflasyonun 2%’lik hedefine doğru ilerleyip ilerlemediğini teyit etmek için daha fazla veri bekleyen Fed’in haziran ayında temel faiz oranını düşürmesi muhtemel.

Julius Baer analisti Carsten Menke “Altın piyasası, kısa vadede fiyatları daha da yükseltebilecek büyük bir yükseliş dalgası üzerinde sörf yapıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, orta ve uzun vadede hâlâ yukarıdan çok aşağı yönlü bir seyir görüyoruz.yorumunu yapıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC