Borsa Yorumları

Altın, Enflasyon Öncesi Yükselişte

Aralık 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Enflasyon Öncesi Yükselişte

Altın fiyatları, bir önceki seansta son üç haftanın en düşük seviyesini gördükten sonra Fed’in faiz politikasına ilişkin ipuçları verebilecek enflasyon rakamları öncesi doların gerilemesiyle yükseldi. 

Spot altın TSİ 11.45’te 1.984 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,32% artışla 2.000 dolara yükseldi. 

Bu görünüme paralel, gram altının satış fiyatı da bugün düne göre hafif toparlanarak 0,07% artışla 1.931 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı ise 1.923 lira oldu. 

Altın, Enflasyon Öncesi Yükselişte

OANDA analisti Kelvin Wong, “Fed, mevcut güvercin piyasa beklentilerine uygun faiz indirimleri konusunda o kadar agresif olmayabilir. Bu da bir miktar kâr alımına ve kısa vadeli oyuncuların altına spekülatif bahis oynamasına neden oldu.yorumunu yapıyor

Hatırlarsan, geçen hafta ABD’de açıklanan iyimser istihdam verisi, yatırımcıların Fed’in mart ayı gibi yakın bir tarihte faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceği umutlarını artırmıştı.

Şimdi gözler bugün öğleden sonra açıklanacak olan enflasyon (TÜFE) rakamlarında olacak. Ekonomistler, manşet enflasyonunun kasım ayında yatay seyretmesini ve çekirdek enflasyonun yıllık bazda 4% ile Fed’in 2%’lik hedefinin üzerinde sabit kalmasını bekliyor.

Enflasyon verisinin ardından FOMC’nin iki günlük para politikası toplantısı yarın faiz oranı kararı ve ekonomik tahminlerin açıklanmasıyla sona erecek.

CME FedWatch aracına göre, yatırımcılar Fed’in bu hafta faiz oranlarını sabit bırakmasını bekliyor ve mayıs ayında faiz indirimi olasılığını yaklaşık 77% olarak fiyatlıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC