Altın Yorumları

Altın Enflasyon Gündemi Öncesi Yatay

Altın Enflasyon Gündemi Öncesi Yatay
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, bu hafta açıklanacak olan ve Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları verisi öncesinde, bazı Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamaların baskısı altında kalarak kırmızıda seyretti. 

Spot altın, TSİ 15.30’da 2.316 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,14% düşüşle 2.327 dolara geriledi. 

İç piyasada ise gram altın da bocaladı ve 2.449 liraya indi. Gram altının alış fiyatı da 2.449 lira oldu.

Altın Enflasyon Gündemi Öncesi Yatay

IG stratejisti Yeap Jun Rong, “Fed’in şahin yorumlarının etkisiyle Hazine tahvili getirilerinin yükselmesi ve doların gece boyunca güçlenmesi, bugün altın fiyatlarının bir miktar zayıflamasına neden oldu. Zira daha hızlı bir politika gevşemesi çağrısı politika yapıcılardan fazla bir onay bulamadı.” yorumunu yaptı.

Fed Guvernörü Michelle Bowman, dün yaptığı açıklamada politika faizini bir süre sabit tutmanın enflasyonu kontrol altına almak için yeterli olacağı görüşünü yineledi ancak gerekirse faizleri artırma isteğini de tekrarladı. Bu arada Fed Guvernörü Lisa Cook ise “bir noktada” faiz oranlarını düşürme zamanının geleceğini söyledi.

Veri gündeminde ise ABD’nin ilk çeyrek gayrisafi yurtiçi hasıla tahminleri yarın, kişisel tüketim harcamaları verisi ise cuma günü açıklanacak.

IG’den Jun Rong, “Riskler, enflasyondaki herhangi bir yukarı yönlü sürprizle birlikte geliyor, bu da Fed politikaları konusunda daha fazla belirsizliği tetikleyebilir ve sarı metalde daha fazla gevşemeye yol açabilir.” diye ekledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC