Borsa Yorumları

Altın Düşük Dolar ve Tahviller Karşısında Yükseldi

November 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın Düşük Dolar ve Tahviller Karşısında Yükseldi

Altın fiyatları, ABD’de enflasyonun yavaşladığını gösteren verilerin FED’in faiz artırım kampanyasını tamamladığı görüşünü desteklemesinin ardından, zayıflayan dolar ve Hazine tahvili getirilerinin desteğiyle yükseldi.

Spot altın TSİ 16.30’da 1.970 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 0,43% artışla 1.974 dolardan işlem gördü. 

Altın Düşük Dolar ve Tahviller Karşısında Yükseldi

Tastylive’dan Ilya Spivak, “Dolarda çok keskin bir düşüş ve getirilerde çok keskin bir gerileme ile altın için mükemmel bir dünya yaratılmış gibi görünüyor.” diyor.

Dün açıklanan veriler, ABD’de tüketici fiyatlarının ekim ayında değişmediğini ve enflasyondaki yıllık artışın son iki yılın en düşük seviyesinde olduğunu gösterdi.

Enflasyonun beklenenden daha düşük gelmesi dolar endeksini iki aydan uzun bir sürenin en düşük seviyesine, gösterge 10 yıllık Hazine tahvili getirileri de neredeyse iki ayın en düşük seviyesine itti.

Enflasyon verileri, faiz artışı endişelerini de hafifletti. CME’nin FedWatch aracına göre piyasalar, gelecek yıl mayıs ayında faiz indirimi olasılığını 65% olarak fiyatlıyor.

Altın Düşük Dolar ve Tahviller Karşısında Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC