Altın Yorumları

Altın, Artan Fed Coşkusundan Destek Alıyor

January 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, Artan Fed Coşkusundan Destek Alıyor

Altın fiyatları, Ortadoğu’da artan gerilimlerin sarı metali yeniden güvenli liman konumuna taşıması ve Fed’in faiz indirimine gideceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle yeni haftaya artışla başladı. 

Spot altın TSİ 13.30’da 2.053 dolardan, ABD vadeli altın kontratları ise 0,31% artışla 2.057 dolardan işlem gördü. 

Altın, Artan Fed Coşkusundan Destek Alıyor

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar devam ederken, geçtiğimiz hafta ABD ve Birleşik Krallık’ın yaptığı karşı saldırılarla Ortadoğu’daki gerilim oldukça ivme kazandı.

Öte yandan Capital analisti Kyle Rodda, piyasaların geçen hafta açıklanan enflasyon verilerini görmezden geldiği ve Fed’in faiz indirimine gideceğine yönelik inançlarını koruduğu yorumunu yapıyor

Cuma günü açıklanan veriler, üretici enflasyonunun aralık ayında sürpriz bir şekilde düştüğünü gösterdi ve Hazine tahvili getirlerinin gerilemesine neden oldu. 

Piyasalar ise faiz indirimi beklentilerine tutunmaya devam etti; Fed’in bu yıl toplam 166 baz puan faiz indirimine gitmesi bekleniyor.

Rodda, Fed’in 30-31 Ocak’ta gerçekleşecek olan toplantısına doğru, ABD ekonomisinin beklentilerden daha iyi durumda olduğunu kanıtlayan herhangi bir gelişme olmaması koşuluyla, mevcut görünümün altın için yapıcı olduğunu belirtiyor. 

Reuters’ın teknik analisti Wang Tao ise spot altının 2.060 dolar direnç seviyesini kırabileceğini ve 2.071-2.079 dolar aralığına yükselebileceğini öngörüyor. 

Altın, Artan Fed Coşkusundan Destek Alıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC