Borsa Yorumları

Altın, ABD Verileri Sonrası Düşüşte

September 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Altın, ABD Verileri Sonrası Düşüşte

Altın, ABD verilerinin etkisinde gerilemeye devam ediyor. Spot altın TSİ 16.00’da 1.905 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları da 0,46% düşüşle 1.923 dolara düştü. 

OANDA kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, “Altın boğaları (artış beklentisi içinde olanlar), faiz indirimlerinin ne zaman geleceğine dair tartışmaların başlayabilmesi için enflasyonun ortadan kaldırıldığına dair net sinyaller bekliyor ancak sorun şu ki henüz o aşamada değiliz.” dedi. 

Dün açıklanan verilere göre ABD’de tüketici fiyatları ağustos ayında son 14 ayın en yüksek artışını gösterdi ancak enflasyondaki yıllık artış, yaklaşık iki yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Öte yandan bugün de üretici enflasyonu (ÜFE) verileri açıklandı. ABD’de üretici fiyatları, ağustosta aylık 0,7%, yıllık bazda da 1,6% yükseldi. Söz konusu aylık artış, ekonomistlerin 0,4%’lük artış beklentisinin üzerinde geldi. 

FED yetkilileri enflasyonun düştüğüne ve ekonominin yavaşladığına dair bazı kanıtlar elde etti ancak bu yılın ilerleyen dönemlerinde daha fazla faiz artırımı yapılması ihtiyacını küçümsemek için henüz çok erken.

Erlam, “Endişe şu ki, ekonomi ne kadar dirençli olursa, faiz oranları o kadar uzun süre yüksek kalacak ve zaman içinde daha çok can yakacaktır.” yorumunu yaptı. 

Altın, ABD Verileri Sonrası Düşüşte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC