Altın Yorumları

Altın, 3 Yılın En Kötü Satış Dalgasından Toparlanıyor

June 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Altın, 3 Yılın En Kötü Satış Dalgasından Toparlanıyor

Altın fiyatları, geçtiğimiz hafta beklentilerin oldukça üzerinde gelen tarım dışı istihdam verisinin ardından son üç buçuk yılın en büyük satış dalgasından toparlanmaya başladı. 

Spot altın, geçtiğimiz haftanın cuma gününde 3,5% gerileyerek Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra bugün TSİ 14.45’te 2.299 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,31% düşüşle 2.317 dolar oldu.

Öte yandan gram altın da yeşile döndü ve 2.401 liradan işlem gördü. Gram altının alış fiyatı da 2.401 lira oldu.

Altın, 3 Yılın En Kötü Satış Dalgasından Toparlanıyor

OANDA Asya Pasifik kıdemli piyasa analisti Kelvin Wong, söz konusu düşüşün ardından “Geçen haftadan bu yana görülen orta vadeli yükseliş trendinin teknik açıdan zarar görme ihtimali var.” dedi.

İstihdam verisi, yatırımcıların Fed’in faizleri ne zaman ve ne kadar düşüreceğine ilişkin beklentilerini bir kez daha değiştirmelerine yol açtı. Eylül ayında faiz indirimi olasılığı perşembe gününün sonlarında 70% civarındayken şimdi yaklaşık 50%’ye geriledi. 

Fed’in çarşamba günkü politika toplantısında herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor ancak odak noktası, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yorumları ve politika yapıcıların ekonomik projeksiyonlarındaki değişiklikler olacak. 

Wong, “Nokta grafik fiyatlaması çok daha az güvercin olmaya başlamazsa, yani Fed bu yıl herhangi bir indirim öngörmüyorsa, altında muazzam bir satış görebilirsiniz çünkü bu durum 10 yıllık Hazine tahvili getirilerini yükseltebilir.yorumunu yaptı. 

Altın, 3 Yılın En Kötü Satış Dalgasından Toparlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC