Borsa Yorumları

Altın, 2 Haftalık Rekoruna Yaklaştı

Altın, 2 Haftalık Rekoruna Yaklaştı
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları beklentilerden zayıf gelen ABD ticari faaliyet verilerinin FED’in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için sınırlı bir alana sahip olacağı yönündeki inancı artırmasıyla iki haftanın en yüksek seviyesine yükseldi.

Fiyatlar, dolar ve Hazine getirilerinin son dönemdeki zirvelerinden geri çekilmesiyle ağustos başında gördüğü beş ayın en düşük seviyesinden toparlanarak beşinci seansta da yükseldi. 

Spot altın TSİ 12.50’de 1.920 dolara yükselirken, ABD altın vadeli kontratlar 1.947,60 dolardan işlem gördü.

S&P Global’ın öncü ABD bileşik PMI endeksi, ABD ticari faaliyetlerinin ağustos ayında durgunluk noktasına yaklaştığını ve hizmet sektöründe yeni iş talebinin daralmasıyla büyümenin şubat ayından bu yana en zayıf seviyesinde olduğunu gösterdi.

Piyasa katılımcılarının odak noktası da faiz oranlarının izleyeceği yol hakkında ek ipuçları için FED Başkanı Jerome Powell’ın yarın Jackson Hole’da yapacağı konuşma olacak.

Altın, 2 Haftalık Rekoruna Yaklaştı

CME’nin FedWatch aracına göre, FED’in eylül toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyeceği beklentisi şu anda 88,5% seviyesinde.

TD Securities stratejisti Daniel Ghali, “İnsanlar Powell’dan şahin tonda konuşmaya devam etmesini bekliyor. Ufukta politikada bir gevşemeye işaret etmesi için henüz çok erken. Piyasaların dikkati artık faizlerin ne kadar yükseleceğinden, ne kadar süre yüksek kalacağına kaymış durumda.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing, CNBC