Altın Yorumları

Altın, 2. Çeyreği Kazançla Tamamlamaya Hazırlanıyor

Altın, 2. Çeyreği Kazançla Tamamlamaya Hazırlanıyor
Google News Icon Takip Et

Altın fiyatları, Fed’in faiz patikasına ilişkin ipuçları verecek önemli enflasyon verisi öncesinde artışını sürdürerek, üç çeyrek üst üste kazanç elde etme yolunda ilerledi. 

Spot altın, TSİ 14.30’da 2.335 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,41% artışla 2.346 dolara yükseldi. 

İç piyasada ise Türkiye’nin gri listeden çıkarılması haberleri sonrası gram altın da artışa geçti ve 2.470 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı da 2.470 lira oldu.

Altın, 2. Çeyreği Kazançla Tamamlamaya Hazırlanıyor

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, “Altın şu ana kadar sağlam durmayı başardı ve mevcut konsolidasyon aşaması o kadar sığ ki, şubat ve mart aylarında ralliye katılan hedge fonlar henüz zorlanmadı.” diyor.

Mayıs ayında sarı metal; faiz indirimi beklentileri, Çin’in teşvik hamleleri ve jeopolitik gerilimler gibi bir dizi faktörle desteklenerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Hansen, “Altın 2.200 doların üzerinde tutunduğu sürece uzun bir likidasyon aşamasının ortaya çıkması gibi büyük bir risk görmüyorum. Gelecek veriler önemli olacak ancak genel olarak altının yıl sonundan önce 2.500 dolara ulaşmaması için bir neden görmüyorum, birden fazla faktör tarafından destekleniyor.yorumunu yaptı.

Şimdi gözler, saatler içinde açıklanması beklenen ve Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olarak bilinen kişisel tüketim harcamaları verisine çevrildi. City Index kıdemli analisti Matt Simpson, zayıf bir PCE verisinin Fed’in politika gevşemesi umutlarını canlandıracağını ve altını destekleyeceğini söyledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC