Borsa Yorumları

Altın, 2.300 Doları Görecek – JPMorgan

December 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Altın, 2.300 Doları Görecek – JPMorgan

Altın fiyatları, enflasyonun düştüğünü gösteren verilerin Fed’in yakında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı beklentilerini artırmasının ardından, bugün Başkan Jerome Powell’ın yapacağı konuşma öncesinde üst üste üçüncü haftalık kazancını elde etmeye hazırlanıyor.

Spot altın TSİ 16.00’da 2.035 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,11% artışla 2.040 dolara yükseldi. 

Söz konusu güçlü seyre paralel olarak gram altının satış fiyatı da bugün 0,40% artışla 1,939 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı ise 1.933 lira oldu. 

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, “Faizlerin zirve yaptığı ve Fed fonları ile reel getirilerin düşüş eğilimine gireceği inancıyla 2024 yılına kadar altın için yükseliş görünümünü koruyoruz. Altın son zirvenin yakınında konsolide olmaya devam ediyor ve dünkü dolar gücüne rağmen düzeltme görülmemesi, potansiyel olarak daha yumuşak PCE verilerinin de yardımıyla, altta yatan talebe işaret ediyor.yorumunu yapıyor. 

Dün açıklanan veriler, ABD’de kişisel tüketim harcamalarının ekim ayında ılımlı bir şekilde arttığını, enflasyondaki yıllık artışın ise son 2-2,5 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesinde olduğunu gösterdi.

Bir başka veri de ABD işsizlik maaşı başvurularının hafifçe artarak işgücü piyasasının gevşediğine işaret ettiğini gösterdi.

Altın, 2.300 Doları Görecek - JPMorgan

Öte yandan JPMorgan da, 2024 yılının ortalarında altın fiyatlarının ons başına 2.300 dolarlık hedeflenen zirveye ulaşmasıyla birlikte bir kırılma rallisi beklediğini açıkladı.

JP Morgan’a göre, ABD ekonomik büyümesinin yavaşlaması, Fed’in bir resesyonu önlemek için faiz oranlarını düşüreceği beklentilerini güçlendirecek ve 2024’ün ikinci yarısında 100 baz puana eşit bir indirim döngüsü altın fiyatlarını yeni nominal yüksek seviyelere çıkaracak.

Yatırım bankasına göre, altının önümüzdeki aylarda 1.900 dolar seviyesine doğru gerileme ihtimali olsa da, bu durum yatırımcıları yıl ortasındaki ralli için pozisyon almaya hazırlıyor.

Altın, 2.300 Doları Görecek - JPMorgan

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC1 & 2