Borsa Yorumları

Altın 2.100 Doları Gördü, Analistler Daha da Artış Bekliyor

December 4, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Altın 2.100 Doları Gördü, Analistler Daha da Artış Bekliyor

Altın fiyatları, üst üste ikinci gün yeni bir rekor kırdı; spot fiyatlar 2.100 doları görürken, analistlere göre külçe altına yönelik küresel hücum devam edecek gibi görünüyor.

Spot altın TSİ 16.00’da 2.069 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,07% düşüşle 2.088 dolara geriledi.

Söz konusu güçlü seyre paralel olarak gram altının satış fiyatı da bugün 1,69% artışla 1,964 liraya yükseldi. Gram altının alış fiyatı ise 1.957 lira oldu. 

Altın 2.100 Doları Gördü, Analistler Daha da Artış Bekliyor

🚀 Altın İçin 2024 Öngörüleri Güçlü

Sarı metalin fiyatları, İsrail-Filistin çatışmasının güvenli liman varlığına olan talebi artırmasıyla iki ay üst üste yükselirken, faiz indirimi beklentileri de bu yükselişe destek sağladı. Altın, güvenilir bir değer deposu olması nedeniyle ekonomik ve jeopolitik belirsizlik dönemlerinde iyi performans gösterme eğiliminde.

✍️ UOB Küresel Ekonomi ve Piyasalar Araştırma Başkanı Heng Koon How, “2024 boyunca hem dolarda hem de faiz oranlarında beklenen gerileme, altın için temel olumlu etkenlerdir.” diyor ve altın fiyatlarının 2024 yılı sonuna kadar 2.200 dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor.

✍️ Benzer şekilde, başka bir analist de külçe altının görünümündeki yükselişin yakında sonlanmayacağını düşünüyor. MKS PAMP metal stratejisi başkanı Nicky Shiels, “Altında 2011’e kıyasla bu sefer daha az kaldıraç var. Bu da fiyatları 2.100 doların üzerine çıkarıyor ve 2.200 doları görünür kılıyor.yorumunu yapıyor. 

✍️ TD Securities emtia stratejileri başkanı Bart Melek ise güçlü merkez bankası alımlarının fiyatları artırmada önemli bir katalizör görevi görmesiyle birlikte, altın fiyatlarının 2024’ün ikinci çeyreğinde ortalama 2.100 dolar olmasını bekliyor.

Dünya Altın Konseyi tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, tüm merkez bankalarının 24%’ü önümüzdeki 12 ay içinde altın rezervlerini artırmayı planlıyor, zira rezerv varlık olarak dolar konusunda giderek daha kötümser hale geliyorlar.

Melek, “Bu, önümüzdeki yıllarda resmi sektörden potansiyel olarak daha yüksek talep anlamına geliyor.” dedi. Analist, 2024 yılında Fed’in olası bir politika değişikliğinin de söz konusu olabileceğini sözlerine ekledi. 

Bu altın için neden önemli dersen, düşük faiz oranları doları zayıflatma eğilimindedir ve daha yumuşak bir dolar uluslararası alıcılar için altını daha ucuz hale getirerek talebi artırır.

Altın 2.100 Doları Gördü, Analistler Daha da Artış Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC