Borsa İstanbul Notları

Alkim Alkali Kimya (ALKIM)’da 3. Çeyrekte Potasyum Sülfat’ın Etkisi Görüldü

November 8, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Alkim Alkali Kimya (ALKIM)’da 3. Çeyrekte Potasyum Sülfat’ın Etkisi Görüldü

Alkim Alkali Kimya (ALKIM), 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

• Şirket 2023 3. çeyrekte; beklentilerin (160 milyon TL) 29% üzerinde, 206,7 milyon TL net kâr açıkladı. Önceki çeyreğe kıyasla 53%, önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 28% büyüme sağlandı.

• Net kârı oluşturan ana etmenin, yüksek kâr marjına sahip olan potasyum sülfat gübresi üretim ve satışlarının artmasıyla güçlenen brüt kâr marjı artışı olduğu söylenebilir.

• 2023 3. çeyrekte net satışlar beklentilerin (895 milyon TL) 7% üzerinde 958,2 milyon TL olarak gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 26%, önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 17% büyüme sağlandı. Önceki çeyreğe görece satışlarda ivmelenmenin belirgin olduğu fakat kümülatif 9 aylık satış büyümesinin hala 15% ile enflasyonun aşağısında seyrettiği görülüyor.

• 2023 3. çeyrekte FAVÖK beklentilerin (190 milyon TL) 41,5% üzerinde 268,8 milyon TL olarak gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 90%, önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 31% büyüme sağlandı.

• 2023 3. çeyrekte brüt kâr marjı 32,74% seviyesinde gerçekleşti. Önceki çeyreğe göre 9,9, önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 4,9 puan artış gerçekleşti. Brüt kâr marjının artması rekabet gücüne işaret eden önemli bir faktördür.

• Şirketin 24 Mart 2023 tarihli KAP bildiriminde, potasyum sülfat gübresinde yıl sonuna kadar yaklaşık 30.000 ton üretim ve satış hedeflendiği ifade ediliyor.

• 2023 yılının Ocak – Eylül döneminde (9 Aylık) Potasyum Sülfat üretimi 7 bin 387 ton, satışı ise 4.656 ton olarak seyretti. Bu bilgiden yola çıkarak şirket beklentilerinin gerçekleştiği senaryoda; üretiminde 306%, satışlarında 544% artış sağlanarak kârlılığa pozitif katkı sağlayabileceği çıkarımında bulunmak mümkün görünüyor.

• Geniş çerçevede şirketin büyümede Ocak – Eylül döneminde (9 Aylık) enflasyon oranının aşağısında kaldığı fakat son 2 çeyrekte yaşanan toparlanmalar dikkat çekiyor.

100% suda çözünür potasyum sülfat gübresi üretim ve satışına başlanmış olmasıyla ve genel faaliyetlerde iyileşmeler göz önünde bulundurularak gelecek dönemler adına şirket büyümesinde olumlu havanın devam etmesi beklenebilir.

Alkim Alkali Kimya (ALKIM)'da 3. Çeyrekte Potasyum Sülfat'ın Etkisi Görüldü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP