Borsa Yorumları

Alım Fırsatı Yaratan Ucuz Hisseler!

October 26, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Alım Fırsatı Yaratan Ucuz Hisseler!

Trivariate Research CEO’su ve kurucusu Adam Parker, bu yılki piyasa dalgalanmaları sonrasında bazı hisselerin fiyatlarının oldukça düştüğünü ve üstelik gelecek yıl bu hisselerin bir büyüme trendine girebileceğini söyledi. 

Daha önce Morgan Stanley’de ABD hisse senetleri baş strateji uzmanı olarak görev alan Parker, hisse senetleri bağlamında yüzyılda bir rastlanabilecek en kötü dönemlerden biri olarak nitelendirilen altı aylık bir piyasa döneminden geçtiklerini vurguladı. Piyasa katılımcıları artan enflasyon ve FED’in sert politikaları mücadele içerisinde.

Parker’ın açıklamasına göre, yine de ekonomik belirsizliğe rağmen “2023’te muhtemelen büyüyecek ve kâr artışı sağlayacak” şirketler de var. 

Trivariate Research, 2019’daki Covid öncesi seviyelere kıyasla cazip olan hisseleri araştırdı. Şirket, şu anki ve o zamanki ekonomik görünümden yansıyan farkları dikkate aldıktan ve vadeli tahminlerin 10% ile 15% arasında çok yüksek seviyede olduğunu kabul ettikten sonra bile aşırı ucuz kalan hisseleri belirledi.

2019’a kıyasla bugün daha düşük bir işletme değer satış oranı olan, 2019 seviyelerinin üzerinde bir gelirle 2023’te 10%’u aşkın bir gelir büyümesi bekleyen, vadeli gelirlerin 25 katından az seviyede işlem gören ve en az 4% oranında serbest nakit akış geliri olan değer artışlı hisseleri taradı. 

Alım Fırsatı Yaratan Ucuz Hisseler!

Bu kriterlere uyan 7 hisse belirlendi. 

Visa (V) bu yıl 11,8% değer kaybetmesine rağmen, uluslararası seyahatler pandemi döneminde gerilediği seviyelerden yukarılara çıkmaya başladığından dolayı 2023’te büyüme kaydedebilir. 

Geçen ay Morgan Stanley, Visa için verdiği “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu yineleyerek, “sürdürülebilir bir yurtdışı seyahat geri dönüşünün zamanlaması konusunda piyasanın ikna olması, kilit seviyede olumlu bir katalizör olacaktır” diyor. Şirket, Visa’nın uluslararası seyahat hacminin nisan ayında 94% seviyesindeyken ağustos ayında 2019 seviyesinin yaklaşık 115%’ine ulaştığını ve bunda ABD ve Asya-Pasifik bölgesindeki güçlü seyahat canlanmasının etkili olduğunu belirtti.

Qualcomm (QCOM), 2022’de 35,5% değer kaybederek yarı iletken hisseler arasında cazip bir konuma geldi. Bu hafta HSBC, Qualcomm’u “AL” notuyla değerlendirerek, şirketin akıllı telefon taleplerindeki yavaşlamaya karşı koyabilecek en iyi konumdaki çip şirketlerinden biri olduğunu ifade etti. 

PayPal (PYPL) hisseleri bu yıl yarıdan fazla (53%) değer kaybetti ve bu durum hissenin 2023’te yukarılara çıkabileceği anlamına geliyor. Bu ayın başlarında bir açıklama yapan Bank of America, “cazip bir risk/ödül” fırsatı olarak nitelendirdiği PayPal’ı favori hissesi olarak gösterdi. 

Booking Holdings, Lam Research, NXP Semiconductors ve Microchip Technology ise listedeki diğer hisseler. 

Alım Fırsatı Yaratan Ucuz Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC