Borsa Haberleri

Alibaba’nın Geleceği: Analistler Ne Diyor?

November 20, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Alibaba’nın Geleceği: Analistler Ne Diyor?

E-ticaret devi Alibaba (BABA) hisseleri, şirketin geçen haftaki bilançosunda bulut segmentinin halka arzından vazgeçtiği açıklamasının ardından 10% değer kaybetmişti. Bu düşüş, şirketin piyasa değerinden 20 milyar dolar silmişti.

Yatırımcılar bu gelişmeye ağırlıklı olarak olumsuz tepki verirken, Wall Street analistleri hissenin geleceği konusunda bölünmüş durumda. 

Morgan Stanley, Alibaba’yı favori listesinden çıkarırken, Barclays ise şirketin halka arz planlarının rafa kaldırılmasını “doğru bir karar” olarak tanımladı. 

Dilersen analistler ne demiş, Alibaba’yı dipten alım fırsatı olarak değerlendirmişler mi daha yakından bakalım. 

🎯 Morgan Stanley

Morgan Stanley, eskiden Alibaba’yı internet sektöründeki en iyi seçimi olarak adlandırırken, geçen haftadan sonra fikir değiştirdi. Banka, karar için “bulut halka arzında olumsuz bir sürpriz” de dahil olmak üzere bir dizi neden gösterdi.

Banka, bu şok hamlenin yatırım tezini bozduğunu belirterek yeni favorisi olarak artık dikkatini Tencent’e (TCEHY) kaydırdığını söyledi.

Gary Yu liderliğindeki Morgan Stanley analistleri “Tüketimin toparlanması ve bulutun yeniden hızlanmasına ilişkin belirsizlik ve bulut segmenti bölünmesi konusunda geri adım atılması, BABA’yı en iyi seçimimiz olmaktan çıkarmamıza neden oluyor.” ifadelerini kullandı. 

Morgan Stanley, hissenin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu korudu ancak hedef fiyatını 125 dolardan 100 dolara düşürdü. Yeni hedef fiyat, Alibaba’nın ABD’de işlem gören hisseleri için yaklaşık 42%’lik bir artışa işaret ediyor. 

🎯 Bernstein 

Bernstein analistleri, Alibaba’nın bilançosunu sönük olarak nitelendirerek, bulut halka arzından vazgeçilmesinin yatırımcılar nezdindeki güvenilirlik sorununu daha da kötüleştirdiğini söyledi.

Ayrıca, Alibaba’nın ana platformlarında zayıf büyüme görülen bir başka çeyreğinin, şirketin karşı karşıya olduğu sorunları açıkça gösterdiğini söyleyen analistler, hissedarları daha iyi ödüllendirme planlarını duyurduktan hemen sonra bulut halka arzını iptal etmenin yönetim girişimlerine olan güveni zayıflattığını da sözlerine ekledi:

Bulut bölünmesinin iptali birdenbire ortaya çıktı ve hissedar getirilerini iyileştirmesi beklenen son büyük ‘girişimin’ de sonunu getirdi.” 

Yatırım bankası, BABA’nın 100 dolar seviyesindeki hedef fiyatını da 93 dolara düşürdü.

🎯 Barclays

Diğer yatırım bankalarının aksine Barclays, bölünme planlarını rafa kaldırma hamlesinin, tüm düzenleyici belirsizlikler göz önüne alındığında nihayetinde “doğru bir karar” olabileceğini söyledi.

Ancak Wall Street bankası halka arzın iptalinin, değerin ortaya çıkarılması için kısa vadeli bir katalizörü ortadan kaldırması nedeniyle yatırımcılar için “hayal kırıklığı yaratabileceğini kabul etti.

Bankanın Jiong Shao liderliğindeki analistleri, “BABA’nın geniş çapta beklenen bulut halka arzını iptal etmesi, değerin ortaya çıkarılması için yakın vadeli bir katalizörü ortadan kaldırarak yatırımcıları hayal kırıklığına uğratıyor. Geri alımlar ve şimdi de yıllık temettüler yoluyla hissedar değerini geri döndürmeye kararlı olan BABA’nın yeni üst düzey liderleri için hoş olmayan bir karar olsa da, bunun doğru bir karar olabileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Barclays, temettülere ve geri alımlara odaklanmanın Alibaba hisselerini uzun vadeli yatırımcılar için hâlâ cazip hale getirebileceğini söyleyerek, hisse üzerindeki “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu ve 138 dolarlık hedef fiyatını yineledi.

🎯 JPMorgan

JPMorgan analistleri, Alibaba’nın bulut segmentinin analist tahminlerini kaçırmasının ve ana faaliyet alanındaki ılımlı düşüşün yatırımcıları endişelendireceğini belirtti.

Banka, yeni açıklanan temettüyü hoş karşılamakla birlikte, bunun yatırımcıların iptal edilen bulut halka arzı planına ilişkin hayal kırıklığını telafi etmek için yeterli olmayacağını söyledi.

Wall Street devi, ABD’de listeli hissenin 150 dolarlık hedef fiyatını koruyor. Bu da BABA’nın önümüzdeki 12 ay içinde 93% artabileceğini ima ediyor. 

Alibaba'nın Geleceği: Analistler Ne Diyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC