Borsa Haberleri

Alibaba’nın Bölünme Kararı 20 Milyar Dolara Mal Oldu

November 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Alibaba’nın Bölünme Kararı 20 Milyar Dolara Mal Oldu

Alibaba Group’un (BABA) bulut segmentinin halka arzına yönelik planlarını  rafa kaldırmasının ardından dün hisselerinde yaşadığı düşüşle, şirketin piyasa değerinden 20 milyar dolar silindi. 

Dünkü gerileme, hissede bir yıldan uzun bir süredir bir günde görülen en büyük düşüş oldu. Tabii bu hareket, şirketin dünkü bilançosunda ABD’nin yapay zekâ uygulamalarında kullanılan çiplerin Çin’e ihracatına getirdiği kısıtlamalardan kaynaklanan belirsizlikleri gerekçe göstererek, bulut segmentinin bölünmesinden (spin-off) vazgeçtiğini açıklamasıyla gerçekleşti. 

Alibaba’nın Bölünme Kararı 20 Milyar Dolara Mal Oldu

Alibaba’nın Washington tarafından ekim ayında açıklanan ABD ihracat kısıtlamalarına ilişkin endişeleri, kısıtlamaların kendisini yurt içinde üretilen alternatifler aramaya zorlayacağını söyleyen Çinli holding Tencent Holdings (TCEHY) tarafından bu hafta dile getirilen benzer endişelerin hemen ardından geldi.

Analistler, bölünmeden sonra şirketin bulut segmentinin 41-60 milyar dolar değerinde olabileceğini tahmin etmiş ancak Alibaba’nın yönettiği veri yığınları nedeniyle hem Çinli hem de denizaşırı düzenleyicilerin incelemesine maruz kalabileceği konusunda uyarıda bulunmuşlardı.

Analistler ayrıca Alibaba’nın kurucu ortağı ve eski başkanı Jack Ma’nın aile fonunun 10 milyon Alibaba Amerikan depo makbuzu satmayı planladığına dair haberlerin de hisseleri etkileyebileceğini söyledi.

UBS analisti Kenneth Fong bir notunda, “Artık operasyonlara dahil olmamasına rağmen, (Ma’nın) Alibaba’yı düşük bir değerlemeyle satmasının duyarlılığa zarar verebileceğine inanıyoruz.” dedi. 

🤖 “Çip Yasağı İşine Yarayabilir”

Alibaba Yönetim Kurulu Başkanı Joseph Tsai bilanço sonrası yaptığı açıklamada, şirketin artık bulut işini büyütmeye ve yapay zekâ için yatırım yapmaya odaklanacağını söyledi.

Bazı analistler bulut biriminin elde tutulmasının Alibaba’nın yapay zekâ hamlesine yardımcı olabileceğine inanıyor. 

US Tiger Research analisti Bo Pei, “Şirket, çip yasağının uzun vadede ürün ve hizmet sunma kabiliyetini önemli ölçüde ve olumsuz yönde etkileyebileceğine inanıyor. Ancak (bu durum) Çin’de yapay zekâ bilişimine yönelik artan talep göz önüne alındığında bulut birimini elde tutmanın artan önemine de işaret ediyor.” diyor.

Alibaba’nın Bölünme Kararı 20 Milyar Dolara Mal Oldu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters