Borsa Haberleri

Alibaba, Halka Arz İptali Sonrası Bulut Segmentini Yeniliyor

Alibaba, Halka Arz İptali Sonrası Bulut Segmentini Yeniliyor
Google News Icon Takip Et

Alibaba (BABA), geçtiğimiz haftalarda halka arzını iptal ettikten sonra yeniden canlandırmaya çalıştığı bulut bilişim biriminin yönetimini elden geçirmeye başladı. Şirket, deneyimli isimleri yeni liderlik pozisyonlarına getirdi.

Söz konusu hamle, Çinli teknoloji devinin bulut oyuncuları tarafından oluşturulan altyapıya dayalı yapay zekâ alanındaki patlamadan yararlanma hedefinin altını çiziyor diyebiliriz.

Alibaba bulut alanındaki üç iş birimine daha fazla ağırlık verecek: genel bulut, hibrit bulut ve bulut altyapısı. Bu gruplar daha önce de faaliyet kapsamındaydı. Şirket şimdi bu bölümleri denetleyen ve şirketin üst yönetimine rapor veren yeni yöneticiler atadı.

Konuyla ilgili bilgi sahibi olan ancak kamuoyuna açıklama yapma yetkisi bulunmayan bir kaynağın CNBC’ye verdiği bilgiye göre, Weiguang Liu genel bulut bölümüne, Jin Li ise hibrit bulut birimine liderlik edecek. Kaynak, her iki yöneticinin de Alibaba’nın grup CEO’su Eddie Wu’ya rapor vereceğini söyledi.

Jiangwei Jiang’ın ise bulut altyapısı birimine liderlik edeceğini ve bulut bölümünün Baş Teknoloji Sorumlusu Jingren Zhou’ya rapor vereceğini sözlerine ekledi. Bulut iş birimlerinin her üç yöneticisi de Alibaba’nın deneyimli isimlerinden oluşuyor. 

Bu değişiklik, Alibaba’nın geçtiğimiz hafta bulut biriminin merakla beklenen ilk halka arzını iptal ederek şirketin değerinden 20 milyar doların üzerinde bir kayıp yaşamasına neden olan sürpriz hamlesinin ardından geldi.

💼 Yeniden Yapılandırmaya Devam

Alibaba bu yıl şirketi altı iş birimine ayırarak tarihinin en büyük yeniden yapılanmasını gerçekleştirdi. Daniel Zhang, eylül ayında CEO’luk görevinden istifa etti ve haftalar sonra da bulut segmentinin başından ayrıldı.

Şirket, Çin’de bulut pazarında ciddi bir rekabetle karşı karşıya. Geçen hafta Wu, şirketin kamu müşterilerinden ziyade Çin’deki işletmeleri hedefleyen ve genel bulut olarak adlandırılan alana daha fazla ağırlık vereceğini söyledi.

Alibaba, Halka Arz İptali Sonrası Bulut Segmentini Yeniliyor

Şirket bulutta yapay zekâya odaklanmak istiyor çünkü yapay zekâ uygulamaları bulut bilişim şirketlerinin sunabileceği büyük miktarda bilgi işlem gücü gerektiriyor. Alibaba, bu beklentiden yararlanmayı umuyor.

Wu, “Bulut zekâsı grubu, yapay zekâ ile büyümeyi teşvik etme ve genel buluta öncelik verme stratejisini kararlılıkla uygulayacaktır. Yapay zekâ ile ilgili yazılım ve donanıma yapılan teknoloji yatırımları artacak. Gelecekte, bulut bilişime yönelik artan talep yapay zekâya yönelik talep tarafından yönlendirilecek ve yapayzekâ bilişiminin çoğu bulutta çalışacak.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC