BIST Şirket Haberleri

Alfa Solar Enerji (ALFAS), Net Kârını 281% Artırdı

Ağustos 2, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Alfa Solar Enerji (ALFAS), Net Kârını 281% Artırdı

Alfa Solar Enerji (ALFAS) 2023 yılının ikinci çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. 

Şirketin yılın ikinci çeyreğinde net dönem kârı yıllık bazda 281% artışla 529,39 milyon TL seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde şirketin net dönem kârı 138,92 milyon TL olarak açıklanmıştı.

Alfa Solar Enerji’nin 2023 yılı ikinci çeyrekte toplam hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre 284% oranında artarak 2,67 milyar TL seviyesine yükseldi. 

Alfa Solar Enerji (ALFAS), Net Kârını 281% Artırdı

💼Operasyonel Giderler ve Faaliyet Zararı

Alfa Solar Enerji’nin ikinci çeyrek operasyonel giderleri 17,3 milyon TL olurken şirket, kur farkına bağlı olarak 367,7 milyon TL’lik ek gider kaydetti. Bu gelişmeler sonucunda şirketin faaliyet zararı 51,6 milyon TL’ye ulaştı.

💰FAVÖK Performansı ve Marjı

FAVÖK (Faaliyetlerden elde edilen gelirler öncesi faiz, vergi, amortisman ve itfa payları) değeri, ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 350% artışla 539,32 milyon TL oldu (2Ç22: 119,74 milyon TL). Ayrıca, FAVÖK marjı 5,1 puanlık artışla 23%’e yükseldi. Bu artış, şirketin operasyonel verimliliğindeki ve kârlılığındaki iyileşmeyi gösteriyor.

Alfa Solar Enerji (ALFAS), Net Kârını 281% Artırdı

📈Yatırım Faaliyetleri ve Finansman Geliri

Bu dönemde Alfa Solar Enerji, yatırım faaliyetlerinden 208 milyon TL ve finansman tarafında 113,6 milyon TL net finansman geliri elde etti. Bu gelirler, şirketin finansal performansını olumlu yönde etkileyerek faaliyet zararını telafi etmeye yardımcı oldu.

💵Ana Ortaklık Net Dönem Kârı

Son olarak 16,1 milyon TL’lik vergi geliri sonrası, Alfa Solar Enerji’nin ana ortaklık net dönem kârı 286,2 milyon TL’ye ulaştı. Bu kâr, şirketin ikinci çeyrek performansının ve kârlılığının bir göstergesi oldu. Şirketin finansal performansı, artan FAVÖK değeri ve net dönem kârı ile güçlenirken kur farkına bağlı giderlerin de etkisiyle faaliyet zararı yaşandı.

☀️ Alfa Solar Enerji’nin Ciro Yükselişi: Yıllık Bazda 211,4% Artış 

Alfa Solar Enerji’nin 2Ç23’teki net satış geliri, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 211,4%’lük, 1Ç23’e göre ise 7,1%’lik bir artışla 1,38 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu, şirketin performansında önemli bir yükselişe işaret ediyor. Peki, bu ciddi artışın arkasındaki sebepler neler olabilir? 🤔

Alfa Solar Enerji (ALFAS), Net Kârını 281% Artırdı

🔍 Cironun Arkasındaki Etmenler: Kapasite ve Verimlilik Artışı

Bu güçlü ciro artışının arkasında birkaç faktör bulunuyor. Üretim ve verilen hizmetlerde yaşanan kapasite artışları ile birlikte verimlilik artışı, bu durumu tetikleyen ana etmenler arasında. Ayrıca hem ülkemizde hem de dünya genelinde gözlenen yenilenebilir enerji ve güneş enerjisine olan ilginin artışı da bu süreci destekleyen faktörler arasında yer alıyor.

🏠 Yurt İçi Pazarda Satışlar Öne Çıkıyor

2Ç23 döneminde Alfa Solar Enerji’nin satışlarını ağırlıklı olarak yurt içi pazarda gerçekleştirdiği belirtiliyor. Şirket, satışlarını kendisi yapmayı tercih ediyor ve bayilik sistemini kullanmıyor.

⬇️ Yurt Dışı Satış Gelirlerinde Azalış 

Ancak yurt dışı satış gelirlerinde durum biraz farklı. Şirketin yurt dışı satış gelirleri, 2Ç22 dönemine kıyasla 881% azalış gösterdi. 

Alfa Solar Enerji (ALFAS), Net Kârını 281% Artırdı

🔄 Fason Üretim ile Süreklilik Hedefleniyor

Alfa Solar Enerji, kendi markasının yanı sıra Türkiye’deki 2 enerji şirketine fason üretim yapıyor. Şirketin yıllık üretim kapasitesinin 65%’i fason üretime ayrılmış durumda. Yani sektörde gelecek yıllarda satış baskısı oluşsa bile fason üretim sayesinde şirketin tam kapasitede çalışması hedefleniyor. Bu sayede şirket, sektördeki dalgalanmalara karşı daha dayanıklı bir yapı oluşturmayı hedefliyor.🎯

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP